„Wyzwolił” lwy i zapłacił grzywnę

Zastępca Naczelnego

Kamienne lwy, cmentarz Łyczakowski we Lwowie, fot. YT

Lwowski sąd skazał obywatela Polski Mateusza P. na grzywnę 85 hrywien (12 złotych) oraz pokrycie kosztów postępowania w wysokości 340 hrywien (47 zł) za zniszczenie paździerzowej płyty zasłaniającej dwa kamienne posągi lwów na kwaterze Orląt Lwowskich cmentarza Łyczakowskiego – poinformowała Polska Agencja Prasowa za ukraińskim portalem Zaxid.net.


Dyrektor nekropolii Mychajło Nahaj wyjaśnił portalowi, że do zdarzenia doszło w sobotę. Dziewięciu młodych mężczyzn zerwało płyty, po czym rozbiegło się w różne strony. Policji udało się zatrzymać tylko jednego z nich.

Człowiek ten poinformował w języku polskim, że zdecydował się na „uwolnienie lwów”. Jest to absolutnie niedopuszczalne zachowanie, które można określić jako prowokację – powiedział Nahaj w rozmowie z Zaxidem (cytat za PAP).

Lwy stanowiące dawniej integralną część kolumnady pomnika Chwały powróciły na kwaterę Orląt w grudniu 2015 roku po wieloletnich staraniach polskiej Fundacji Dziedzictwa Kulturowego oraz Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

 

O powrocie zabytkowych rzeźb, usuniętych w 1971 roku przez władze sowieckie, informowało wówczas Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które zapowiedziało, że konserwacja zniszczonych figur będzie przeprowadzona na wiosnę 2016 roku. Konserwacja jednak nie rozpoczęła się, gdyż lwowska rada obwodowa zwróciła się do policji o sprawdzenie, czy posągi znalazły się tam legalnie i czy ich ponowne umieszczenie na nekropolii nie ma charakteru antyukraińskiego. Od tego czasu lwy są zasłonięte”

– czytamy w depeszy PAP.

W 1921 roku konkurs na zaplanowanie części cmentarza Łyczakowskiego, na której spoczęły Orlęta Lwowskie wygrał uczestnik walk z listopada 1918 roku Rudolf Indruch. Wedle jego koncepcji głównego wejścia strzegły dwa kamienne lwy, z których jeden miał na tarczy herb Lwowa i napis: „Zawsze wierny”, a drugi godło Rzeczypospolitej oraz inskrypcję: „Tobie Polsko”. Całość została uroczyście odsłonięta 11 listopada 1934 roku.

 

Całe założenie zostało zdewastowane w latach 70. na polecenie władz ZSRR. Rzeźby, w przeciwieństwie do kolumn i nagrobków, które zmiażdżyły czołgi, nie zostały zniszczone, ale wywieziono je i ukryto”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

Rekonstrukcji kwatery Orląt Lwowskich dokonali dyrekcja i pracownicy firmy Energopol, którzy zaczęli porządkować zdewastowany teren w 1989 roku. Uroczystość ponownego jej otwarcia odbyła się 24 czerwca 2005 roku, a uczestniczyli w niej ówcześni prezydenci Polski i Ukrainy.

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte