Czy w centrum Berlina powstanie polski pomnik?

Zastępca Naczelnego

W internecie pojawiła się strona, na której można znaleźć informacje w języku niemieckim i polskim na temat koncepcji wybudowania przy Askanischer Platz (nieopodal placu Poczdamskiego) w Berlinie pomnika upamiętniającego polskie ofiary II wojny światowej – podało Radio Deutsche Welle.


Z taką inicjatywą wystąpił w ubiegłym roku emerytowany urbanista, były prezydent Federalnego Urzędu Budownictwa i Planowania Przestrzennego Florian Mausbach, a poparło ją już ponad sto znanych osobistości, m.in. byli przewodniczący Bundestagu Rita Suessmuth i Wolfgang Thierse oraz dyrektor Fundacji Topografia Terroru Andreas Nachama.

Z podobną propozycją wcześniej wyszedł były dyrektor Niemiecko-Rosyjskiego Muzeum w Berlinie-Karlshorst Peter Jahn, który w 2013 roku zaapelował o utworzenie miejsca pamięci dla wszystkich ofiar nazistowskiej polityki poszerzania przestrzeni życiowej dla obywateli III Rzeszy (Lebensraum).

Teraz decyzja należy do Bundestagu, który zastanowi się nad budową kolejnego znaczącego pomnika ofiar narodowego socjalizmu.

W centrum Berlina są już monumenty upamiętniające zamordowanych Żydów w Europie, ofiary wśród homoseksualistów, Sinti i Romów, a także ofiary eutanazji, a w jego centrum, w parku Friedrichshain, istnieje od 1972 roku pomnik ku czci polskich żołnierzy i niemieckich antyfaszystów o typowo komunistycznej formie – przypomniało cytowane przez nasze media Deutsche Welle.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte