W krypcie kościoła oo. Pijarów konserwatorzy znaleźli relikwie

Zastępca Naczelnego

/ By Zygmunt Put from Wikimedia Commons

Niezalezna.pl: 59 niewielkich nisz, w których złożone są relikwie świętych i Krzyża Świętego znaleźli konserwatorzy w „świętych schodach” w krypcie kościoła oo. Pijarów w Krakowie. Choć w źródłach archiwalnych były wzmianki o tym, że relikwie były tam umieszczone w XVIII wieku, zaskoczeniem jest, że dotrwały do naszych czasów.

Odkrycie potwierdza funkcję, jaką schody te niegdyś pełniły. Krypta była konsekrowana w 1733 r. jako kaplica z ołtarzem „Więzienia Chrystusa”, który się nie zachował. W centralnej części wnętrza znajdują się monumentalne, dwubiegowe schody nawiązujące do „Scala Sancta” (zwanych też „Scala Pilati”) – schodów, po których Chrystus w Jerozolimie szedł przed sąd Piłata. Pod schodami znajdowała się wyłożona sztukateriami grota, w której w okresie Wielkanocy urządzano Grób Pański – ta tradycja przetrwała do tej pory.

 

Prawy bieg schodów ma 28 stopni i po nich wierni wchodzili na kolanach. To właśnie pod każdym ze stopni tych schodów konserwatorzy znaleźli po dwa symetrycznie usytuowane otwory, w które wkładane były relikwie. Dodatkowo w trzech stopniach, oznaczonych od góry krzyżami, były kolejne otwory.

 

Z krótkiej kwerendy, którą udało się przeprowadzić w materiałach archiwalnych wynika, że w tych trzech stopniach: pierwszym, środkowym i ostatnim znajdują się relikwie Krzyża Świętego, a w pozostałych miejscach relikwie świętych. W jednym z przekazów była mowa, że wydrążono też otwory pod pamiątki z Ziemi Świętej przywiezione przez ks. Piotra Włosta”

– mówiła Karolina Pachota z prowadzącej prace Firmy Konserwatorskiej Piotr Białko.

 

Otwory są niewielkie, mają kilka centymetrów wysokości. Ile relikwii się w nich zachowało i których świętych, jeszcze nie wiadomo. Były one umieszczone najprawdopodobniej w metalowych szkatułkach, z których część skorodowała.

 

Czytaj więcej na www.niezalezna.pl

 

niezalezna.pl

Komentarze są zamknięte