Majchrowski poszerza front

PAC

Profesor Jacek Majchrowski kilka tygodni temu ogłosił, że będzie się już po raz piąty ubiegał o prezydenturę Krakowa, którą nieprzerwanie piastuje od 2002 roku. Nie zdziwiło to chyba nikogo, zaskoczeniem jest jednak, że zostanie poparty nie tylko przez swój komitet „Przyjazny Kraków”, ale także przez lokalne struktury Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, a niewykluczone, iż również Sojuszu Lewicy Demokratycznej, do którego należał wcześniej obecny włodarz podwawelskiego grodu.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, wspólny komitet wyborczy Jacka Majchrowskiego i Koalicji Obywatelskiej ma też wystawić jedną listę do Rady Miasta Krakowa.

Wiceprzewodniczący Nowoczesnej poseł Jerzy Meysztowicz powiedział PAP, że po długich konsultacjach jego partia i PO zdecydowały się poprzeć aktualnego prezydenta miasta, a zarazem zrezygnować z wystawiania własnych kandydatów. Z ramienia Nowoczesnej miał nim być szef małopolskich struktur ugrupowania Grzegorz Filipek, Platforma oficjalnie nie podała żadnego nazwiska. Porozumienie zostanie podpisane i zaprezentowane mieszkańcom w najbliższych dniach.

 

Uzasadniając decyzję o wspólnym starcie z Majchrowskim, poseł Nowoczesnej zaznaczył, że wszystkie badania wskazywały, że to właśnie obecny prezydent Krakowa ma największe szanse na wygraną w jesiennych wyborach. Dodał jednocześnie, że udział Nowoczesnej w koalicji będzie <wzmocnieniem i powiewem świeżości> w krakowskim ratuszu. Sam Majchrowski sugerował kilka dni temu, że mógłby wycofać się z kandydowania, gdyby nie doszło do porozumienia z PO i Nowoczesną, a Koalicja Obywatelska wystawiłaby własnego kandydata na prezydenta stolicy Małopolski”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

Oprócz prof. Jacka Majchrowskiego zamiar ubiegania się o prezydenturę Krakowa ogłosili: posłanka Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Wassermann jako kandydatka Zjednoczonej Prawicy, Konrad Berkowicz z partii Wolność oraz – jako kandydat niezależny – były poseł PO i Ruchu Palikota Łukasz Gibała, który w poprzednich wyborach nieoczekiwanie zajął trzecie miejsce uzyskując bardzo dobry wynik prawie 12 procent głosów.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju.

Komentarze są zamknięte