Bywają krótkie, ale dosadne, a zarazem barwne określenia tego, co fachowcy tłumaczą długo, rozwlekle i z wykorzystaniem warsztatu naukowego.
Klejnot Rzeczypospolitej należy się jej bohaterowi
Nie tracę nadziei na wystąpienie przez Kapitułę Orderu Orła Białego w zmodyfikowanym składzie do Prezydenta RP o pośmiertne przyznanie najwyższego odznaczenia jakim dysponuje Rzeczpospolita śp. generałowi Ryszardowi Kuklińskiemu – jednemu z największych bohaterów w najnowszej historii świata.
Chrzanowski pogrzeb czerwonoarmistów
Na cmentarzu komunalnym w Chrzanowie pogrzebano szczątki 1340 żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zdobyli to miasto 25 stycznia 1945 roku i spoczywali do tej pory w zbiorowej mogile w parku w dzielnicy Kościelec – poinformowało Radio Kraków.
Brzeg: nie będzie referendum ws. budowy nowego więzienia
Brzescy radni odrzucili projekt uchwały przygotowany przez część z nich o przeprowadzenie w mieście referendum ws. budowy nowego więzienia. Wcześniej z przyczyn formalnych w tej samej sprawie odrzucono wniosek samych mieszkańców. Czytaj więcej…
CBA zatrzymało trzy osoby w sprawie reprywatyzacji nieruchomości warszawskich
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby podejrzewane o wyłudzenie w ramach reprywatyzacji nieruchomości warszawskich działki i kamienicy o wartości ponad 38 mln zł – dowiedziała się w piątek PAP. Czytaj więcej…
Trwa dekomunizowanie przestrzeni publicznej
Od 1984 roku stał przy rondzie w Łośniu – dzielnicy Dąbrowy Górniczej – ogromny pomnik żołnierzy Armii Czerwonej. Wczoraj został ostatecznie zdemontowany. – To dobra informacja. Chcemy również odkłamać historię tego miasta. Dzięki komunistycznej propagandzie wielu twierdzi, że Zagłębie Dąbrowskie jest bastionem komunizmu. Tymczasem Dąbrowa Górnicza była jednym z ważnych miejsc dla rozwoju antykomunistycznej Polskiej Partii Socjalistycznej. Tu był, dla przykładu, wydawany przed pierwszą wojną światową „Robotnik”. Warto dodać, że na przełomie XIX i XX wieku w redakcję tej gazety byli wspólnie zaangażowani: późniejszy Prezydent II RP Stanisław Wojciechowski i Marszałek Józef Piłsudski – mówi NGO lider KPN-NIEZŁOMNI Adam Słomka. Czytaj więcej…
Droga do wolności zaczęła się w Poznaniu 1956 roku. Pamiętamy!
Poznański Czerwiec (Czerwiec ’56) – pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne, które miały miejsce w końcu czerwca 1956 w Poznaniu. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, a samo wydarzenie było przez propagandę PRL bagatelizowane jako „wypadki czerwcowe” lub przemilczane. Wczoraj minęła rocznica wydarzeń poznańskich. Czytaj więcej…
Nieznane fakty ws. Amber Gold. Sąd podjął decyzję niezgodną z prawem
Marcin P., prezes Amber Gold, w 2010 roku nie wrócił do więzienia dzięki decyzji sądu w Starogardzie Gdańskim. Jak informuje „Rzeczpospolita” została ona podjęta niezgodnie z prawem. Gazeta opisuje nieznany wcześniej wątek w aferze Amber Gold. Czytaj więcej…
Będą zmiany w ustawie o handlu w niedziele. Być może już na jesieni
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej uważa, że pewne zapisy ustawy powinny zostać doprecyzowane. Na przykład, by wykluczyć sytuację, gdy niektóre sklepy obchodzą prawo i stają się placówką pocztową po to, by móc handlować w niedziele. Czytaj więcej…
Opole: Arkadiusz Wiśniewski bez absolutorium
Radni Opola nie udzielili absolutorium prezydentowi Arkadiuszowi Wiśniewskiemu. Czytaj więcej…
Tygodnik GŁOS: donosiciele tuż przed emeryturą
Jacek Międlar ma zostać oskarżony o „nawoływanie do nienawiści wobec Żydów i Ukraińców w stanie ciągłym od kwietnia 2016 roku do marca 2017 roku”. Śledczy wystąpili do prokuratur w całym kraju prowadzących postępowania w sprawie innych wystąpień Międlara, łącząc wszystkie te materiały w jedno śledztwo. Czytaj więcej…
6. Wielki Charytatywny Rajd Rowerowy i Piknik Sportowy już w tę sobotę
Już w najbliższą sobotę 30 czerwca odbędzie się 6. edycja Wielkiego Charytatywnego Rajdu Rowerowego w Opolu oraz całodniowy rodzinny Piknik Sportowy przed centrum handlowym Turawa Park. Znamy już dokładne atrakcje przygotowane specjalnie na ten dzień! Czytaj więcej…
Polityka: Ardanowski za Jurgiela
Długo zapowiadana dymisja ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela w końcu stała się faktem. W minioną środę, po ponad 2,5 roku pracy w rządzie minister Jurgiel opuścił ostatecznie jego skład. Niezależnie od tego, czy była to jego własna, spowodowana względami osobistymi decyzja, czy też decyzję taką podjął Komitet Polityczny PiS, dobrze, że do tej zmiany ostatecznie doszło. Czytaj więcej…