NGO Bielsko – Biała: Partia Razem za 7-godzinnym dniem pracy

PAC

Działacze Razem, akcja zbierania podpisów, fot. NGO

W bieżącym tygodniu działacze lewicowej Partii Razem postanowili zorganizować w centrum Bielska – Białej akcję zbierania podpisów poparcia pod wprowadzeniem 7-godzinnego dnia pracy. W środę posiadali już około tysiąca podpisów poparcia mieszkańców miasta.

Rozmawiając z przechodniami na bielskiej ulicy 11 Listopada działacze Razem proponują ogranicznie czasu pracy do 35 godzin tygodniowo przy utrzymaniu wysokości pensji.

 

Zanim dojdzie do skrócenia czasu pracy, musimy zdecydowanie zmienić oprzyrządowanie pracy, czyli unowocześnić maszyny, urządzenia, sprzęt biurowy, tak żeby rzeczy, które robimy dzisiaj przez 7 godzin, można było zrobić w krótkim okresie. Trudno mi powiedzieć, czy to będzie za lat 20 czy 50, bo patrząc na inwestycje przedsiębiorstw, dużo nam jeszcze brakuje”

– stwierdziła niedawno w rozmowie z Anitą Brzostek z portalu gazetaprawna.pl Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW.

 

Projekt Partii razem musiałby zmieścić się w szerszym projekcie dostosowywania rynku pracy do zmieniającej się struktury wiekowej, tzn. zmniejszającej się liczby osób pracujących i zwiększającej się liczby osób będących w wieku emerytalnym i poprodukcyjnym. Jeżeli przyjmiemy, że zmniejszamy wymiar czasu pracy o godzinę dziennie, ale wydłużamy czas pracy do 67 lat, to może to być w ramach jakiegoś pakietu pewna pozytywna zmiana”

– dodał w rozmowie z Gazetą Prawną Mateusz Zaremba, socjolog z Uniwersytetu SWPS.

Działacze Razem, akcja zbierania podpisów, fot. NGO

Tymczasem Partia Razem przekonuje, że „Świat poszedł do przodu, a my dalej pracujemy tyle, co sto lat temu. Pracujemy znacznie wydajniej i efektywniej – dlatego stać nas na skrócenie czasu pracy! Mniej godzin w pracy to więcej czasu dla rodziny i bliskich. To więcej czasu na odpoczynek i rozwijanie zainteresowań”. W swoich materiałach ta lewicowa organizacja argumentuje, że 7-godzinny dzień pracy to „czas dla dzieci: na wspólną naukę, zabawę czy basen”, to „mniej siedzenia na niewygodnym krześle, więcej czasu na sport i na relaks”, i że „wypoczęty czlowiek pracuje lepiej”.

 

Inicjatywa podjęta przez Razem spotyka się w większości z pozytywnym stosunkiem przechodniów w Bielsku – Białej. Niektórzy z nich – chociaż chętnie składają swój podpis pod ograniczeniem czasu pracy – jednak wyrażają w rozmowie swoje wątpliwości w kwestii politycznej woli rządzących dla wprowadzenia takiego rozwiązania.

 

Więcej o projekcie Razem można znaleźć na stronie www.pracujmykrocej.pl

 

(pac), Niezależna Gazeta Obywatelska w Bielsku – Białej

 

Komentarze są zamknięte