Zakaz palenia papierosów i e-papierosów w samochodzie przy dziecku

Zastępca Naczelnego

Projekt zakazujący palenia papierosów w samochodzie, w którym jedzie dziecko do 18 roku życia, trafił do Ministra Zdrowia – pisze „Rzeczpospolita”. Zwolennicy pomysłu wprowadzenia zakazu palenia przy dzieciach tłumaczą, że w trakcie podróży z palaczem, dzieci są skazane na bierne palenie.Obecnie w kodeksie drogowym jest przepis, który zakazuje palenia tytoniu i spożywania pokarmów kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi pasażera, niezależnie pod wieku. Zakaz nie dotyczy jednak kierowców samochodów osobowych, z wyjątkiem taksówek (art. 63 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym) oraz kierowców samochodów ciężarowych, którzy przewożą osobę w kabinie kierowcy.

W praktyce więc palenie przy pasażerze lub pasażerach jest zabronione tylko podczas przewożenia pasażera w autobusach, taksówkach oraz motocyklem i motorowerem – informuje „Rzeczpospolita”. Pomysłodawcy nowych przepisów chcą rozszerzyć zakaz na samochody osobowe oraz uwzględnić w zakazie także elektroniczne papierosy.

Zakaz używania wyrobów tytoniowych w samochodach w obecności dzieci obowiązuje m.in. we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, na Cyprze, w Australii, w wielu stanach USA i Kanady.

Źródło: Rzeczpospolita
oprac. W.S

Komentarze są zamknięte