Kolumna Chwały zamiast PKiN?

PAC

To już nie pierwszy, ale bardzo oryginalny pomysł na wypełnienie miejsca po Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, jeżeli dojdzie do jego zburzenia: były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zaproponował na antenie TV Trwam, aby postawić tam Kolumnę Chwały Wojska Polskiego zwieńczoną figurą Matki Boskiej Hetmanki Polski.


– To jest prawdziwy symbol Polski i taki jest związek trwały naszej tradycji, naszego dorobku cywilizacyjnego i naszej wiary. Szczególny charakter opieki Maryi nad Polską najbardziej był widoczny i uzewnętrzniony w 1920 roku w Cudzie nad Wisłą. To wydarzenie sprawiło, że papież Pius XI potwierdził fakt, iż Maryja jest królową Polski i uczynił ten dzień świętem religijnym w państwie polskim, a Maryję uznał za królową Polski – powiedział w rozmowie ze stacją telewizyjną ojca Tadeusza Rydzyka.

Zwycięstwo dowodzonego przez marszałka Józefa Piłsudskiego Wojska Polskiego nad Armią Czerwoną określił jako „największy wkład w historii Europy, jaki Polska przekazała”, a który „jest po dzień dzisiejszy lekceważony”.

Jako argument podał, że „w centrum Polski symbolem Warszawy, bohaterskiej stolicy, która zatrzymała bolszewików i uratowała Europę przed zagładą, stoi symbol sowieckiej władzy”.

O zburzenie tej noszącej imię Józefa Stalina gigantycznej budowli wielokrotnie apelował do kolejnych władz RP po 1989 roku niżej podpisany, podobną opinię często wyrażał były minister obrony narodowej i spraw zagranicznych Radosław Sikorski, a ostatnio w tym samym tonie wypowiedzieli się premier Mateusz Morawiecki i wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju.

Komentarze są zamknięte