Diecezja Opolska: Dzień Otwartych Drzwi w opolskim seminarium już 28 kwietnia

Zastępca Naczelnego

 

Szanowni Państwo, poniżej zamieszczam informacje o najważniejszych wydarzeniach duszpasterskich nadchodzących tygodni:.1. Emaus kapłańskie. Tegoroczne Kapłańskie Emaus odbędzie się w środę 11 kwietnia 2018 r. o godz. 16.00 w parafii Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy. Do udziału w nim Ksiądz Biskup zaprasza wszystkich kapłanów diecezjalnych i zakonnych.

2. Remont Małżeński w Raciborzu. Dekanalne duszpasterstwo rodzin w Raciborzu serdecznie zaprasza na Remont Małżeński – rekolekcje, które odbędą się w dniach 13-15 kwietnia 2018r. w klasztorze Annuntiata w Raciborzu. Remont Małżeński to rekolekcje przeznaczone dla wszystkich, a nie tylko zmagających się z problemami czy chcącymi umocnić więzi. W trakcie trzech spotkań – piątkowego o godz. 20.00, sobotniego o 19.00 i niedzielnego o 10.00 – małżonkowie będą mogli m.in. wysłuchać konferencji, skorzystać z sakramentu pokuty czy uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii. Raciborski Remont Małżeński odbędzie się pod hasłem: „Rodzinne skarby. O tym, co w domu cenne”. Spotkania poprowadzi ks. dr Eugeniusz Ploch. W załączniku 2. przesyłam plakat-zaproszenie.

3. Spotkania formacyjne dla Parafialnych Rad Duszpasterskich w Kluczborku i na Górze św. Anny. W najbliższą sobotę 14 kwietnia o godz. 10.00 w Kluczborku, przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, odbędzie się pierwsze z serii wiosennych spotkań formacyjnych dla Parafialnych Rad Duszpasterskich dla dekanatów: Dobrodzień, Gorzów Śląski, Kluczbork, Olesno i Zawadzkie. Kolejne dwa spotkania odbędą się na Górze św. Anny: w sobotę 21 kwietnia o godz. 10.00 dla dekanatów: Kamień Śląski, Krapkowice, Leśnica, Ozimek i Strzelce Opolskie i w sobotę 28 kwietnia o godz. 10.00 dla dekanatów: Gościęcin, Kędzierzyn, Koźle, Ujazd i Łany.

4. Dominikańska Szkoła Wiary w Opolu. W ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary w sobotę 14 kwietnia o godz. 10.00 w kościele Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha „na Górce” w Opolu odbędzie się wykład o. Tomasza Zamorskiego OP na temat: „O wierze i pobożności, które prowadzą do Boga”. Spotkanie zakończy się Mszą św. o godz. 12.00.

5. Inauguracja Jubileuszu 500-lecia Sanktuarium św. Anny w Oleśnie. W tym roku przypada jubileusz 500-lecia poświęcenia kościoła pw. św. Anny w Oleśnie. Z tej racji w imieniu organizatorów obchodów jubileuszowych zapraszam na uroczystą inaugurację tych obchodów. Msza św. rozpoczynająca obchody pod przewodnictwem Biskupa Opolskiego Andrzeja Czai zostanie odprawiona 15 kwietnia o godz. 11.00 w kościele pw. św. Anny. W załączniku 3. przesyłam plakat-zaproszenie. Kościół pielgrzymkowy pw. św. Anny stanowi jeden z najpiękniejszych kościołów drewnianych nie tylko na Śląsku, ale także w kraju. Składa się z dwóch części: prostokątnego kościoła, który został poświęcony przez biskupa wrocławskiego Jana V Turzo 18 kwietnia 1518 r. i części centralnej, gwiaździstej, dobudowanej w latach 1668-70 przez mistrza ciesielskiego Marcina Snopka (Sempka) z Gliwic. Całość przypomina pięciopłatkową różę widniejącą w herbie miasta, stanowiąc unikatową perłę drewnianej architektury sakralnej nie tylko na Śląsku, ale i w kraju.

6. Dzień Otwartych Drzwi w opolskim seminarium. 28 kwietnia 2018 r. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu odbędzie się Dzień Otwartych Drzwi. Tegoroczne hasło tego dnia, to: ,,Obudź mnie”. W roku poświęconym Duchowi Świętemu organizatorzy nawiążą do Trzeciej Osoby Boskiej, którą symbolizuje na naszym plakacie gołębica. W programie m.in. zwiedzanie seminarium, spotkania w mniejszych grupach dla dzieci i młodzieży, Msza Święta, koncert zespołu i nabożeństwo. Będzie też ciepły posiłek i coś na słodko. Grupy proszone są o zgłaszanie poprzez formularz dostępny na stronie www.seminarium.opole.pl. Zapraszam również na Facebook. W załączniku 4. znajduje się plakat.

7. Ogólnopolskie Spotkanie Apostolatu Margaretka oraz Wspólnot i Osób Modlących się za Kapłanów. Z okazji 100-lecia święceń kapłańskich św. Maksymiliana M. Kolbego sobotę 28 kwietnia w Niepokalanowie odbędzie się Pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Apostolatu Margaretka oraz Wspólnot i Osób Modlących się za Kapłanów. W programie: zawierzenie Niepokalanej wspólnot, apostolatów i grup modlitewnych, modlitwy w intencji kapłanów, konferencja, oratorium maryjno-kolbiańskie, świadectwo Andrzeja Moszczyńskiego, projekcja filmu „Dwie Korony” i spotkanie z Adamem Woronowiczem, odtwórcą roli św. Maksymiliana, wieczór uwielbienia, dziękczynienie za sakrament kapłaństwa. W załączniku 5. zamieszczam baner do promocji tego wydarzenia na stronach internetowych i w serwisach społecznościowych.

8. 7. Diecezjalne Święto Rodziny w Jemielnicy. We wtorek 1 maja w Jemielnicy odbędzie się 7. Diecezjalne Święto Rodziny. Jest ono od kilku lat okazją do wspólnej modlitwy w intencji rodzin i z rodzinami naszej diecezji oraz do promocji Bractwa św. Józefa, które przyjmie w tym dniu nowych członków. Centralnymi punktem Święta będzie Eucharystia sprawowana o godz. 11.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy, poprzedzona procesją z kościoła Wszystkich Świętych. Popołudniu natomiast, o godz. 14.30, odprawione zostanie nabożeństwo majowe i do św. Józefa. Święto będzie połączone z 8. Jarmarkiem Cysterskim, który oferuje rokrocznie bogatą gastronomię i liczne atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

9. 8. Festiwal Pozytywnych Wartości w Bieńkowicach. Społeczność Szkoły Podstawowej w Bieńkowicach oraz współorganizatorzy gorąco zapraszają wszystkie dzieci i młodzież szkolną oraz osoby z niepełnosprawnością z województwa śląskiego i opolskiego do udziału w konkursach i aktywnościach 8. Festiwalu Pozytywnych Wartości. Koncert finałowy odbędzie się 9 maja 2018 r. o godz. 9.00 w Szkole Podstawowej w Bieńkowicach. Patronem festiwalu jest św. Stanisław Kostka, a myślą przewodnią jego słowa: „Do wyższych rzeczy zostałem stworzony i dla nich winienem żyć”. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją festiwalu objął m.in. Biskup Opolski Andrzej Czaja. Regulamin udziału w festiwalu zamieszczam w załączniku 6., karty zgłoszenia w załącznikach 7-9, a plakat zaproszenie – w załączniku 10. Inne informacje można uzyskać mailowo pisząc na adres: [email protected] lub telefonicznie pod numerem: 32 419 62 78 lub 695 371 855.

10. 1% podatku na renowację katedry. Stowarzyszenie Przyjaciół Katedry Opolskiej CRUX ponownie zaprasza do współpracy wszystkich pragnących włączyć się w prace wspomagające ratowanie naszej opolskiej perły gotyckiej architektury. Stowarzyszenie jest Organizacją Pożytku Publicznego nr KRS 0000248126, które może pozyskiwać 1% podatku na renowację opolskiej katedry.

11. 1% podatku na Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej. Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej działa w naszej diecezji już blisko 50 lat. Jego celem jest prowadzenie działalności pożytku publicznego – edukacyjnej, duszpasterskiej, organizacyjnej, koncertowej i promocyjnej w obszarze wyższej kultury muzycznej. Rozwija pasje dzieci, młodzieży i dorosłych na sześciu kierunkach, licznych kursach i warsztatach oraz w chórach. Organizuje koncerty, śpiewniki i konkursy upowszechniające tradycje narodowe i regionalne. Wydaje książki i płyty, aby promować polską i śląską kulturę muzyczną w kraju i za granicą. Zachęcam do wsparcia działalności Instytutu poprzez przekazania 1% podatku. Chciejmy wesprzeć inicjatywę, z której pośrednio sami korzystamy – nasz Instytut wykształcił kilkuset muzyków kościelnych w naszej diecezji, prowadzi stałą formację duszpasterską osób, które swymi muzycznymi talentami służą Kościołowi.

Łączę wyrazy szacunku,
Hanna Honisz
Biuro Prasowe Diecezji Opolskiej
tel. 533 317 778

Komentarze są zamknięte