Opole: innoSHARE’18 on the road: Meetups czyli igła do biopsji prostaty z mieszanką antybiotykową

Zastępca Naczelnego

Sławomir Olejnik Prezes Fundacji Polska Innowacyjna

W piątek 23 marca 2018 roku w Opolu, odbyło się się kolejne wydarzenie z serii innoSHARE’18 on the road: Meetups, organizowane przez Fundację Polska Innowacyjna. Jak się okazuje całe przedsięwzięcie ma wymiar ogólnoświatowy.

Na spotkaniu w gościnnym hotelu De Silva w Opolu zostały poruszone w formie paneli dyskusyjnych, wywiadów oraz krótkich prezentacji takie tematy jak:

– jak tworzyć startupy i spin-offy z nauki oraz badań,

– współpraca naukowiec-inwestor

– jak wspólnie komercjalizować i internacjonalizować projekty badawczo-rozwojowe

– finansowanie i wsparcie rozwoju startupów R&D, spin-offów i komercjalizacji badań.

Współorganizatorami spotkania w Opolu było: COLLEGIUM NOBILIUM OPOLIENSE.

Czym jest InnoSHARE’18 on the road: Meetups i do kogo jest kierowane?
Jest to cykl 15 wydarzeń w Polsce oraz 10 wystąpień za granicą, które dają ich uczestnikom możliwość spotkania ludzi, którzy stworzyli lub rozwijają firmy oparte na badaniach, nauce, nowych technologiach, skorzystania z wiedzy i doświadczeń zaproszonych ekspertów i praktyków oraz poznania przedstawicieli Fundacji Polska Innowacyjna i nawiązania współpracy. W wydarzeniu mógł wziąć udział każdy (wstęp wolny). Wystarczyło tylko wypełnić formularz zgłoszeniowy, który znajdował się się  stronie, http://meetups.innoshare.pl/opole/.
W szczególności zapraszamy doktorantów, młodych naukowców, pracowników z działów badawczo- rozwojowych z MŚP, liderów opinii naukowej, startupy wysokich technologii z komponentem R&D oraz organizacje i instytucje otoczenia biznesu i innowacji, jednostki miejskie związane z rozwojem i planowaniem strategii współpracy biznesu z nauką lub nauki z biznesem.

Sławomir Olejnik prezes Fundacji Polska Innowacyjna:

– Mam zaszczyt przewodniczyć Fundacji Polska Innowacyjna, która z kolei jest organizatorem cyklu spotkań (meet up-ów). Cały cykl to spotkania w 20 miastach, 15 w Polsce i 5 za granicą. Do tej pory byliśmy w Toronto, Baltimore, Chicago, Bostonie i Sztokholmie. Uczestniczyliśmy także w spotkaniach, które organizują inne fundacje. Jest taka Fundacja Młodych Naukowców a jej spotkanie odbyło się w Berlinie i Cambridge. Planujemy wyjazd do nowego Jorku gdzie we współpracy z Fundacją kościuszkowską ma odbyć się kolejny meet-up w maju. Rozważamy także wyjazd do Seulu, o ile uzbiera się odpowiednia grupa naukowców-innowatorów, przedsiębiorców, którzy będą chcieli pojechać i posłuchać co oferujemy pod kątem wydarzenia centralnego, które odbędzie się w dniach 27-29 czerwca br., w Warszawie. Tak naprawdę meet up-y to przedsmak tego co przez trzy dni będzie się dziać w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Celem naszym było stworzenie wydarzenia o zasięgu globalnym, unikalnym na skalę Europy. Celem jest także skupienie się na badaniach naukowych oraz kumulacji ludzi nauki, którzy zajmują się badaniami naukowymi a także kumulować ludzi z biznesu zainteresowanych współpracą z uczelniami. Nasza propozycja jest także skierowana do inwestorów ale takich, którzy inwestują w projekty powstających na uczelniach.

Jakub Fijewski broker technologiczny w ALPHABEAT:
– Tak po ludzku to zajmuję się poszukiwaniem projektów do portfela inwestycyjnego lub technologicznych, które możemy

Jakub Fijewski broker technologiczny ALPHABEAT

wesprzeć, zarówno naszą wiedzą jak i wiedzą ekspertów ds. rozwoju. Możemy też pomóc im pozyskać kapitał na rozwój, na doprowadzenie produktu do komercjalizacji. W prostych słowach to fundusze inwestycyjne wspierają nie tylko finansowo ale również wiedzą o prowadzeniu biznesu, rozwijania technologii, które mają zmieniać świat. Z projektów które już wsparliśmy to np. igła do biopsji prostaty czyli urządzenie medyczne, które rozwiązuje bardzo duży męski problem. Wymyśliła je grupa urologów, którzy zidentyfikowali duży problem w tej kwestii. Przeprowadzono 5 milionów zabiegów prostaty, gdzie ok. 300 tysięcy kończy się różnego rodzaju zakażeniami a co trzeci pacjent wymaga hospitalizacji. Naukowcy-urolodzy wymyślili pokrycie igły specjalną mieszanką antybiotykową, która ogranicza proces zakażenia o połowę. Właśnie takich projektów szukamy, bo one zmieniają świat, ratują ludzkie życie.

Tekst i foto: Wiktor Sobierajski

Aleksandra Pawełek

Aleksandra Pawełek (Katowice): – Moją motywacją żeby przyjechać do Opola jest to, że po prostu interesują mnie nowe technologie i wszystko co jest z nimi związane. Jest to też okazja do dowiedzenia się czegoś nowego. Ponadto lubię być wolontariuszem a wspólnie z kolegami łączy nas COLLEGIUM NOBILIUM OPOLIENSE, którego jesteśmy członkami. Bardzo interesuję się wszystkim co jest nowe, innowacyjne. Póki co nie mam jeszcze sprecyzowanych planów co do kierunków studiów. Myślę o nanotechnologiach lub inżynierii kwantowej. Jestem tu też po to, aby czegoś się dowiedzieć zanim podejmę decyzję o kierunku studiów.

 

Komentarze są zamknięte