Miejsce wiecznego spoczynku marszałka Piłsudskiego pozostanie bez zmian

PAC

Pod koniec marca rozpocznie się renowacja krypty pod wieżą Srebrnych Dzwonów w królewskiej katedrze na Wawelu, w której spoczywa Pierwszy Marszałek Józef Piłsudski – poinformowała Polska Agencja Prasowa.


Miedziany sarkofag, w którym złożona jest trumna, zostanie przeniesiony na ten czas do pomieszczenia obok, w którym pochowano w kwietniu 2010 roku parę prezydencką: Lecha i Marię Kaczyńskich.

– Prace obejmować będą konserwację wątków kamiennych ścian i sklepienia krypty, wymianę instalacji elektrycznej i teletechnicznej, czyli zamontowanych tam kamer, alarmów i monitoringu. Konserwatorzy zajmą się także wszystkimi emblematami, tarczami, odznakami i elementami metalowymi, które znajdują się w krypcie i odrestaurują obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Konserwacja trumny rozpocznie się po zakończeniu restauracji krypty i jeśli będzie to możliwe, zostanie przeprowadzona na miejscu, w katedrze. Na razie nie ma jeszcze decyzji, jaki będzie zakres tej konserwacji, przygotowywany jest program – powiedział PAP proboszcz parafii archikatedralnej ksiądz prałat Zdzisław Sochacki.

Ponieważ ostatnio poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Melak zgłosił interpelację do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, aby trumnę nakryć okazałym sarkofagiem wedle projektu Jana Szczepkowskiego (pisałem o tym niedawno), który wygrał w 1938 roku konkurs, ale z powodu wybuchu wojny nie zdołał go wyrzeźbić (zachował się jedynie gipsowy odlew), ks. Sochacki zdecydowanie stwierdził:

„Nie będziemy absolutnie ingerować w obecny sarkofag, w którym znajdują się szczątki marszałka Józefa Piłsudskiego. Nie przewidujemy także żadnej zmiany wystroju samej krypty. Chcielibyśmy, aby prace w niej, w tym konserwacja sarkofagu, zakończyły się do końca czerwca”.

Zachowania wyglądu tego miejsca w dotychczasowym kształcie chcą także rodzina Komendanta, Instytuty Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku i w Londynie, a także liczne organizacje piłsudczykowskie w Kraju oraz na Uchodźstwie.

Obecny sarkofag przypomina prostą żołnierską trumnę. Jedyną jego ozdobę stanowią okalające go pasy z rytmicznie nabitych guzów.

 

W ramach tzw. projektów kluczowych SKOZK konserwacji mają zostać poddane sarkofagi 19 królów, wieszczów i bohaterów narodowych, pochowanych w Katedrze na Wawelu. Parafia archikatedralna otrzyma na ten cel ponad 3,1 mln zł z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, a łączna wartość tego projektu to 3,8 mln zł”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju.

Komentarze są zamknięte