Opole: test wiedzy o Żołnierzach Wyklętych to ważna karta z historii, którą warto poznawać

Zastępca Naczelnego

 

Sala im. Lecha Kaczyńskiego w urzędzie wojewódzkim wypełniła się nie tylko uczniami, ale również dorosłymi, którzy rozwiązywali test złożony z 25 pytań. Jak zaznaczają uczestnicy konkursu, to ważna karta z historii, którą warto poznawać.– Trzeba dużo czytać. Ci ludzie walczyli o to, żebyśmy żyli w wolnej Polsce, żeby żyło nam się dobrze. Dużo czytałam książek na temat generała „Nila” czy Pileckiego. Bardzo się interesuję tą historią. Uważam, że powinniśmy ją znać jako Polacy, ponieważ to jest taki moralny obowiązek każdego Polaka patrioty. Żołnierze Wyklęci to ostatnio nowy i dość ciekawy temat. Niedawno odkryty -mówili.

Uczestnicy testu zjechali się do stolicy województwa z całego regionu. Jak zaznacza Tomasz Kwiatek, organizator konkursu z Fundacji Dla Dziedzictwa, coraz więcej młodych ludzi chce poznawać historię Wyklętych.

– Taki cel sobie postawiliśmy, żeby wiedza o Żołnierzach Wyklętych nie była powierzchowna, taka książkowa – powiedział Radiu Opole. – Żeby móc potem ewentualnie na zadane pytanie, czy Żołnierze Wyklęci to bohaterowie, czy ludzie walczący z państwem? Mieli prostą odpowiedź, że to bohaterowie. Jest coraz więcej uczestników, więc się cieszymy z tego powodu, natomiast zawsze może być ich więcej. Przygotowani zawsze będziemy na każdą liczbę uczestników.

Wśród pytań, z jakimi zmagali się uczestnicy testu, były m.in. te dotyczące pseudonimów Żołnierzy Wyklętych czy zdarzeń historycznych. W teście wzięło udział ponad 40 osób.

oprac. W.S

za www.radioopole.pl

Komentarze są zamknięte