Będą pozwy za znieważanie Żołnierzy Wyklętych

PAC

Fundacja „Łączka” zamierza pozwać co najmniej trzy osoby, które w związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych nazwały naszych polskich żołnierzy bandytami, zbrodniarzami, gwałcicielami. Padły różne epitety.

Naszym zdaniem to niedopuszczalne – powiedział Polskiej Agencji Prasowej jej prezes Tadeusz Płużański wymieniając w tym kontekście przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierza Czarzastego, jej wiceprzewodniczącą profesor Joannę Senyszyn oraz redaktora kwartalnika „Bez Dogmatu” i portalu Lewica.pl Piotra Szumlewicza.

Czarzasty na konferencji prasowej w Kielcach powiedział 1 marca:

SLD jest jedyną formacją w Polsce, która o Żołnierzach Wyklętych będzie mówiła, że byli wśród nich ludzie uczciwi walczący o swoją godność, o swoją wizję kraju. Ale były też świnie, mordercy, złodzieje i gwałciciele. Byli ludzie, którzy zabili 187 dzieci. Dlatego żaden PiS, żadna manipulacja przy historii nie zdejmą tego jarzma „żołnierzy wyklętych”.

Senyszyn napisała w tym samym dniu na Twitterze:

Mija dzień honorowania bandytów, którzy mordowali ludność cywilną, w tym dzieci. Dla dodatkowego uczczenia słusznie wyklętych rząd podjął dziś decyzję o umożliwieniu degradacji gen. Jaruzelskiego. Dużo będzie do likwidacji i odwracania”.

A Szumlewicz wypowiedział się 1 marca również na Twitterze:

Dzisiaj Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamiętamy, że Bury, Ogień, Łupaszka to zbrodniarze, którzy haniebnie zapisali się w historii kraju. Warto natomiast w tym dniu przypomnieć o tysiącach cywilów bestialsko wymordowanych przez wyklętych.”

Płużański skomentował w rozmowie z PAP:

Ustawa, dzięki której 1 marca stał się Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych z jednej strony pozwala oddawać hołd naszym żołnierzom, a z drugiej strony powinna powodować, że ci żołnierze znajdują się pod ochroną państwa. Bo ta ustawa określa ich jako bohaterów narodowych. Jeśli ktoś występuje przeciw bohaterom narodowym, powinien liczyć się ze słowami. A jeśli nie liczy się ze słowami, liczyć się z konsekwencjami przypominając, że Fundacja „Łączka” już jakiś czas temu oddała do prokuratury sprawę w związku z inną wypowiedzią Joanny Senyszyn o Żołnierzach Wyklętych i jest ona w toku.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju.

Komentarze są zamknięte