Tablica i most w hołdzie przyjacielowi Jana Pawła II

PAC

Ks. kard. Franciszek Macharski, fot. Wikipedia

Kraków pięknie utrwala i pielęgnuje pamięć o zmarłym 2 sierpnia 2016 roku księdzu metropolicie kardynale Franciszku Macharskim. W dniu 547. rocznicy śmierci Sługi Bożego Izajasza Bonera obecny arcybiskup krakowski Marek Jędraszewski odsłonił i poświęcił tablicę upamiętniającą jego wielkiego poprzednika w krużgankach klasztoru ojców Augustianów przy kościele pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie.

Następca kard. Karola Wojtyły na stolicy biskupiej Świętego Stanisława będzie też patronem mostu drogowego na odcinku trasy S7 Rybitwy – Igołomska, co jednogłośnie przegłosowała już Rada Miasta Krakowa.

 

Taki pomysł zaproponował na jednym z portali społecznościowych znany krakowski fotoreporter Marek Lasyk zyskując dla niej ogromne poparcie internautów, a następnie Zespołu ds. Nazewnictwa przy Komisji Kultury i Ochrony Zabytków RMK.

 

– Bardzo się z tego cieszę i chcę podziękować wszystkim, którzy poparli ten pomysł – mówi Marek Lasyk. Kardynał Macharski przez wiele lat, gdzieś tam przemykał przez moje życie. Często podczas swojej pracy robiłem mu zdjęcia i nigdy nie usłyszałem zadania, które dzieliłoby ludzi. Skąd pomysł? Tak jak most łączy dwa brzegi, tak kardynał przez całe swoje życie łączył ludzi – powiedział dziennikarzom uradowany Lasyk.

 

Jestem pewien, że spoczywający w krypcie biskupów krakowskich na Wawelu kard. Franciszek Macharski doczeka się jeszcze niejednego uczczenia w umiłowanym przez siebie Krakowie.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju.

Komentarze są zamknięte