Prezydent Andrzej Duda: popdpiszę ustawę o IPN

Zastępca Naczelnego

„Zdecydowałem, że podpisuję ustawę o IPN, ale kieruję ją także do TK” – powiedział prezydent Andrzej Duda. „Ta kwestia wzbudziła ogromną dyskusję” – mówił.„Zwrócę się do TK, by zbadał, czy wolność słowa nie jest przez przepisy noweli ustawy o IPN w sposób nieuprawniony ograniczona oraz by TK zbadał kwestię tzw. określoności przepisów prawa”. „Myślę, że ta decyzja zabezpiecza polskie interesy i uwzględnia wrażliwość osób, dla których pamięć o Holokauście jest niezwykle ważna” – uzasadnił Duda.

Jak zaznaczył, dyskusja o tej ustawie trwa już od dawna. „Byłem o to wielokrotnie pytany” – zaznaczył. „W Izraelu było oczekiwanie, że przepisy nie będą blokowały działalności artystycznej i naukowej; takie wyłączenie zostało wprowadzone” – powiedział prezydent.

Prezydent wskazał, że w trakcie II wojny światowej ucierpieli wszyscy obywatele Polski. Jak przypomniał, w tamtym okresie niepodległa Polska nie istniała. „To był jeden z najczarniejszych okresów” – powiedział.

Duda wskazał także, że na okupowanym terytorium powstawały nazistowskie obozy koncentracyjne. „Zginęło w nich wielu Polaków” – przypomniał prezydent.

„Nowela ustawy o IPN dotyczy niezwykle bolesnej, delikatnej kwestii związanej z martyrologią narodu polskiego, w czasie II wojny światowej zginęło 6 mln obywateli polskich, wśród których było ok 3 mln obywateli polskich narodowości żydowskiej” – mówił.

„Dla Żydów jest to sprawa szczególnie bolesna” – dodał. „Mieszkaliśmy przez tysiąc lat we wspólnym państwie; budowanie dobrych relacji pomiędzy Polską i Izraelem bardzo leży mi na sercu” – powiedział Duda.

Żródło: PAP, TVP info

Komentarze są zamknięte