Były szef MSW Jacek Cichocki przed komisją ds. Amber Gold

Zastępca Naczelnego

Były szef MSW Jacek Cichocki, który zeznawał we wtorek przed komisją ds. Amber Gold. Powiedział, że po raz pierwszy rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem o Amber Gold w związku z notatką Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zaznaczył, że przed majem 2012 roku, kiedy pojawiła się tajna notatka ABW, jako szef MSW nie podejmował żadnych działań względem Amber Gold.

Wiceszef komisji śledczej Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15) ocenił, że ze względu na to, iż Cichocki jest jednym z kluczowych świadków, komisja będzie zadawała mu bardzo wiele szczegółowych pytań. Polityk Kukiz’15 będzie chciał dowiedzieć się m.in., kiedy Cichocki dowiedział się o istnieniu spółki Amber Gold i jaką wiedzę miał na temat tej firmy oraz czy rozmawiał o niej z ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem lub innymi ministrami.

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.

Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. Z kolei Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń w latach 2009-12, w ramach tzw. piramidy finansowej, firma oszukała niemal 19 tys. klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

TVP info

Komentarze są zamknięte