Czy mistrz Paderewski zasiądzie na ciężkowickim rynku?

PAC

Podkrakowskie Ciężkowice szukają wsparcia finansowego na budowę pomnika Ignacego Jana Paderewskiego – poinformowało Radio Kraków.


Publiczna zbiórka na ten cel nie idzie najlepiej, bo do tej pory zebrano około 30 tysięcy złotych z potrzebnych 180 tysięcy. Gmina poprosiła o wsparcie m.in. Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego. O wsparciu zbiórki zdecydował właśnie Powiat Tarnowski, który przekaże 10 tysięcy złotych na wykonanie pomnika. Mistrz Paderewski mieszkał w dworku w Kąśnej Dolnej przez pięć lat. O tym m.in. ma przypominać pomnik na Rynku w Ciężkowicach”

– czytamy na stronie krakowskiej rozgłośni.

To jest duży pomnik. Nie tylko sama postać i ławeczka, ale również część fortepianu. Będzie też zainstalowane urządzenie, które będzie odtwarzało Menuet. To wszystko generuje koszty. Ale pomnik powstanie bez względu na wsparcie zewnętrzne – powiedział na antenie RK burmistrz Ciężkowic Zbigniew Jurkiewicz.

Pomnik siedzącego na ławeczce przy fortepianie jednego z ojców-założycieli polskiej niepodległości ma zostać odsłonięty w narodowe święto 3 Maja. Dzięki specjalnemu mechanizmowi instrument ma odtwarzać najsławniejszy utwór mistrza: Menuet G-dur op.14 nr 1.

 

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju.

Komentarze są zamknięte