Prezydent: w Polsce nie ma miejsca na gloryfikowanie Hitlera

Zastępca Naczelnego

W Polsce nie ma miejsca na gloryfikowanie Adolfa Hitlera, sprawcy przestępstw powinni zostać ukarani; szybkie działanie prokuratury dobrze świadczy o polskim państwie – powiedział prezydent Andrzej Duda w środę w Davos, pytany o stowarzyszenie „Duma i Nowoczesność”.„Ci, którzy popełniają przestępstwa, jeżeli te przestępstwa zostaną im udowodnione, powinni zostać odpowiednio ukarani. Bardzo się cieszę, że prokuratura zajęła się tą sprawą, zrobiła to tak szybko i w tak zdecydowany sposób” – mówił prezydent. Ocenił, że „to bardzo dobrze świadczy o polskim państwie i polskiej prokuraturze, o tym, jak funkcjonujemy”.

„Superwizjer” TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”.

Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i „ołtarzyk” ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów „za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę” i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Prezydent podkreślił, że „to są zachowania, które absolutnie muszą być tępione ze wszystkich sił”. „W Polsce nie ma miejsca na gloryfikację Adolfa Hitlera, z którego rozkazu de facto wymordowano sześć milionów polskich obywateli (…), to jest działalność antypolska i musi być tępiona” – oświadczył prezydent.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Na jej polecenie ABW zatrzymała pięć osób, które brały udział w „obchodach” 128. rocznicy urodzin Hitlera. Usłyszały one zarzuty propagowania nazistowskiego ustroju, a jedna także nielegalnego posiadania broni.

W poniedziałek zatrzymano trzech organizatorów spotkania. Jest wśród nich szef organizującego „obchody” stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” – Mateusz S. Dwaj pozostali to Adam B. i Tomasz R. W środę prokuratura poinformowała o zatrzymaniu dwóch kolejnych osób – Doroty R. i Adriana K. (PAP)

Marzena Kozłowska

Komentarze są zamknięte