Jarosław Gowin: aby wygrać wybory samorządowe Zjednoczona Prawica musi się poszerzać

Zastępca Naczelnego

Aby wygrać najbliższe wybory samorządowe, a potem parlamentarne, Zjednoczona Prawica powinna pozostać tak zjednoczona, jak do tej pory, ale równocześnie powinna się otwierać i poszerzać – powiedział w środę w Inowrocławiu wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin.Gowin dodał, że bardzo się cieszy z tego, że do obozu Zjednoczonej Prawicy dołącza wielu jego dawnych kolegów i koleżanek z Platformy Obywatelskiej, a także – jak powiedział – „przedstawiciele bardziej konserwatywnego nurtu ruchu chłopskiego, konserwatywnego nurtu Polskiego Stronnictwa Ludowego”.

„Najbardziej się cieszę z powodu otwierania się obozu Zjednoczonej Prawicy na osoby nowe w działalności politycznej” – zaznaczył na konferencji prasowej, która w środę poprzedziła konwencję samorządową, inaugurującą kampanię wyborczą Porozumienia w Inowrocławiu.

Gowin dodał, że obecnie nie trwają żadne rozmowy z trzema posłami, którzy zostali po głosowaniu sejmowym ws. projektu liberalizującego prawo aborcyjne wykluczenie z Platformy Obywatelskiej – Joanną Fabisiak, Jackiem Tomczakiem i Markiem Biernackim – ws. dołączenia do Porozumienia, a szerzej obozu Zjednoczonej Prawicy.

„Czekamy spokojnie jak zakończy się wewnętrzny kryzys w PO i czy ta trójka, a w ślad za nimi większa grupa konserwatywnego skrzydła tej partii, z którego teraz pozostały już tylko pojedyncze piórka, będzie chciała pozostać w PO” – stwierdził. Jego zdaniem dopiero wtedy, gdy okaże się, że nie, to będzie moment na konkretne rozmowy.

Gowin: wielu znanych samorządowców zgłasza akces do Porozumienia

Gowin wspomniał, że w całej Polsce jest wielu znanych samorządowców, czy byłych parlamentarzystów PO, którzy nawet w tym momencie zgłaszają akces do Porozumienia. „W niedzielę zapraszam do Zakopanego, gdzie oprócz PŚ w skokach, będzie również pewna niespodzianka polityczna” – dodał Gowin.

Wskazał, że w Porozumieniu działa bardzo wielu młodych ludzi, a w kraju cały czas trwa proces zapisywania się do jego nowej partii. Zaznaczył, że jego ugrupowanie jest tym, które w obozie Zjednoczonej Prawicy najbardziej stawia na samorząd i uważa wybory samorządowe za niezwykle istotne.

„Trzeba otwierać się na nowych ludzi, zmierzać do centrum, prowadzić politykę nastawioną raczej na łączenie Polaków, niż eskalowanie sporów. Jestem przekonany, że od momentu powstania, w rządzie premiera Morawieckiego, nowe rozłożenie akcentów jest łatwo zauważalne i jest to dobra droga do tego zwycięstwa” – podkreślił Gowin.

Wicepremier zapowiedział, że w wyborach samorządowych obóz Zjednoczonej Prawicy wystawi wspólne listy w wyborach do sejmików województwa, a w wyborach na niższych szczeblach decyzja w sprawie wspólnych list będzie zależała od lokalnych struktur Porozumienia.

„Przygotowujemy się bardzo intensywnie, żeby obóz Zjednoczonej Prawicy odniósł sukces w wymiarze samorządowym, jaki odnieśliśmy w wyborach ogólnopolskich. Nasza konwencja samorządowa w Inowrocławiu zapoczątkowuje przygotowania Porozumienia do najbliższych wyborów samorządowych” – dodał Gowin.

Wskazał, że Porozumienie przedstawiło obozowi Zjednoczonej Prawicy kandydaturę Marcina Wrońskiego, jako możliwego koalicyjnego kandydata w wyborach prezydenckich w Inowrocławiu. Wroński przegrał w poprzednich wyborach bardzo nieznacznie z urzędującym prezydentem miasta Ryszardem Brejzą. (PAP)

Tomasz Więcławski

Komentarze są zamknięte