Tysiące Ukraińców w opolskim ZUS

Niezależna Gazeta Obywatelska

W opolskim ZUS ubezpieczonych jest ponad 11 500 cudzoziemców. Liczba obywateli z ukraińskim paszportem przekroczyła w regionie 10 tysięcy. Opolscy przedsiębiorcy każdego dnia zgłaszają do ubezpieczeń nowych pracowników zza wschodniej granicy.

Otwarty i chłonny rynek pracy powoduje, że Ukraińcy pracują w niemal każdej gałęzi gospodarki. Najczęściej zasilają branżę budowlaną i usługową. Wielu znajduje zatrudnienie w handlu, ale także przy liniach przemysłowych w całym województwie.

– Widzimy wzmożony napływ pracowników z Ukrainy. Rok temu nasz oddział ubezpieczał około 4700 obywateli ukraińskich, a teraz ponad 10 tysięcy. Coraz odważniej zakładają też własne interesy. W opolskim ZUS składki opłaca ponad 100 ukraińskich przedsiębiorców, w całej Polsce prawie 4 tysiące – podkreśla Jolanta Pałosz, zastępca dyrektora oddziału ZUS w Opolu.

Dane, którymi dysponuje ZUS wskazują na lawinowy wzrost cudzoziemców na polskim rynku pracy. Największą determinację, by pracować w Polsce wykazują obywatele Ukrainy. W Zakładzie zgłoszonych jest aż 307 tys. obywateli tego kraju, na 422 tys. osób podających inne obywatelstwo niż polskie.

– Przedsiębiorcy legalnie zatrudniający zagranicznych pracowników, odprowadzają za nich składki, a to korzystanie wpływa na fundusz ubezpieczeń społecznych, z którego wypłacane są emerytury
i renty dla naszych dziadków. To o tyle ważne, że od dwóch miesięcy ponad 300 tysięcy osób złożyło wnioski o wypłatę emerytury – wyjaśnia Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS województwa opolskiego.

Na opolskim rynku pracy zatrudnieni są obywatele z 78 państw. Przedstawicieli innych narodowości nie jest tak wielu jak naszych wschodnich sąsiadów, ale w regionie pracuje też 208 Mołdawian, 153 Białorusinów, 143 Niemców, 86 Bułgarów, 66 Rumunów, 32 Czechów,
49 Gruzinów. Są też Australijczyk, Ekwadorczyk, obywatele Brazylii, Tajlandii, Jemenu oraz Ugandy.

Skalę zjawiska jakim jest wzrost pracujących cudzoziemców pokazują dane ZUS. Rok temu do ubezpieczeń społecznych zgłoszonych było w Polsce 293 tys., z tego 194 tys. stanowili przybysze
z Ukrainy. Najwięcej w dużych miastach. Na czele jest Warszawa: 59 tys. ubezpieczonych, dalej Wrocław 25 tys., Poznań 22 tys., Kraków 16 tys. i Gdańsk 15 tys.

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych w ZUS opłacalne zarówno dla pracodawców, jak samych zatrudnionych. Właściciele firm wywiązują się wobec Zakładu jako płatnicy składek, a pracujący cudzoziemcy mają gwarancję, że w razie przykrych wypadków losowych mogą korzystać ze świadczeń, które im przysługują jako ubezpieczonym. Zatrudnieni lub prowadzący działalność gospodarczą obywatele innych państw, podlegają krajowym przepisom o ubezpieczeniach społecznych. Nie dzieje się tak tylko wtedy, gdy wyklucza to umowa między Polską, a krajem
którego obywatelem jest pracownik.

Sebastian Szczurek
rzecznik regionalny ZUS
województwa opolskiego

Komentarze są zamknięte