Wirtualna Polska opluwa Józefa Piłsudskiego słowami TW „PEDAGOGA”!

PAC1

Wirtualna Polska tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości przedrukowała tekst prof. Andrzeja Garlickiego z „charakterystyką” Józefa Piłsudskiego. – Tytuł, lead, zdania wprowadzające, ilustracje wraz z podpisami oraz śródtytuły pochodzą od redakcji portalu TwojaHistoria.pl. Tekst został poddany podstawowej obróbce redakcyjnej, w celu wprowadzenia częstszego podziału akapitówczytamy pod tekstem zamieszczonym na WP OPINIE.

O jego autorze czytamy za to WP pisze, cyt. „historyk, publicysta profesor doktor habilitowany, wieloletni wykładowca Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Związany z paryską „Kulturą”, a następnie z miesięcznikiem „Polityka”. Autor monumentalnej pracy „Józef Piłsudski 1867-1935″. Zmarł w 2013 roku”.

W jednym z dodanych śródtytułów czytamy, cyt. „Nowotwór, skleroza, paranoja” – co ma stanowić opis stanu Józefa Piłsudskiego i od razu „ciekawe” wyjaśnienie tezy, w tekście cyt. „Piłsudski stawał się nieobliczalny. Otoczenie musiało znosić wybuchy niekontrolowanej wściekłości, której przyczyny były całkowicie niezrozumiałe”. Trzeba dodać, że autorem tekstu był Andrzej Garlicki, członek PZPR i tajny współpracownik komunistycznych służb o pseudonimie „PEDAGOG”. Tych niewygodnych faktów  o autorze Wirtualna Polska nie podaje.

– To kompletnie nieodpowiedzialne, mówiąc bardzo łagodnie – mówi NGO lider KPN-NIEZŁOMNI Adam Słomka. – Właśnie na WP OPINIE, w zakładce „historia”, możemy też przeczytać tekst Roberta Jurszo pod tytułem „Degradowanie żołnierzy służących w wojsku PRL. Czy aby na pewno akt sprawiedliwości?”. To o tyle istotne, że tuż przed naszym Narodowym Świętem Niepodległości – używając tekstu miłośnika komuny – imputuje się Józefowi Piłsudskiemu „sklerozę i paranoję”, a w stosunku na przykład do komunistycznego zbrodniarza, zdrajcy Czesława Kiszczaka prowadzi dysputę o tym, czy odebrać mu stopień generalski.

Screen WP OPINIE

Nie zauważyłem, aby grafika dotycząca Kiszczaka, która jest umieszczona jako ilustracja w/w tekstu przez WP … była chociaż nieco negatywna. Więcej, ukazuje tow. Kiszczaka w dumnej, generalskiej postawie – zamiast np. na sali rozpraw za jego zbrodnie. Tymczasem reklama WP tekstu o Józefie Piłsudskim grzmi, że ten miał „postradać zmysły”. Uważam, że Wirtualna Polska powinna przeprosić Polaków za obrażanie I Marszałka II RP tuż przed 99. rocznicą odzyskania niepodległości oraz wyciągnąć konsekwencje służbowe wobec osób, które taką prowokacje wykonały. Oczywiście wypada rozpocząć też poważną dyskusję nad stanem polskiej nauki i postawami moralnymi niektórych „luminarzy”. Wirtualna Polska sięgnęła bowiem po tekst komunistycznego agenta, który moralnie nie miał najmniejszego prawa oceniać Piłsudskiego. Zatem … ilu podobnych Garlickiemu sączy jad w murach akademickich przez odpowiedni dobór słów, zdań, źródeł pod adresem polskich patriotów? Nadal zbyt wielu – konkluduje Adam Słomka.

SCREEN WP OPINIE

Andrzej Garlicki został – jak donosi „Wprost” – zarejestrowany jako współpracownik 26 listopada 1953 r. Był wtedy studentem. Z dokumentów, które znajdują się w IPN (zapoznał się z nimi m.in. historyk, senator PiS dr Jan Żaryn), wynika, że podjął współpracę z pobudek ideologicznych – nie pobierał wynagrodzenia. Z notatek sporządzonych przez oficera prowadzącego wynika, że Pedagog chciał donosić na kolegów z uczelni, którzy mieli „nieprawomyślne poglądy i burżuazyjne odchylenia” (…). W materiałach IPN zachowało się jednak własnoręcznie napisane przez Garlickiego zobowiązanie do współpracy – znajduje się pod sygnaturą akt 00225/13 na karcie nr 7.

Czy Wirtualna Polska przeprosi Polaków za niestosowność i czas publikacji o Piłsudskim? Czas pokaże …

 

(pac), Niezależna Gazeta Obywatelska w Bielsku – Białej

  1. Anonim
    | ID: 6e4986df | #1

    Nie ma co się dziwić lewkom ”prawicowy” pan Ziemkiewicz też pluje na Marszałka Józefa Piłsudskiego

Komentarze są zamknięte