Ziobro o spotkaniu w KRS: nie widzę powodu rozmawiać z organem, który dopuszcza się bezprawia

Zastępca Naczelnego

Krajowa Rada Sądownictwa dopuściła się rażącego, jawnego złamania prawa; nie widzę powodu, by w tej chwili prowadzić rozmowy z organem, który dopuszcza się bezprawia – powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.W środę rano w siedzibie KRS odbędzie się spotkanie szefa Rady, sędziego Dariusza Zawistowskiego z przedstawicielami asesorów oraz Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Na spotkanie został też zaproszony minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz przedstawiciel prezydenta Andrzeja Dudy w KRS, Wiesław Johann. W miniony poniedziałek KRS postanowiła zgłosić sprzeciw wobec 265 asesorów, którzy we wrześniu br. odebrali akty mianowania od ministra sprawiedliwości na czas nieokreślony.

Ziobro pytany na poniedziałkowej konferencji prasowej o zaproszenie KRS, uznał że Krajowa Rada Sądownictwa, w związku ze swym sprzeciwem, dopuściła się „rażącego, jawnego złamania prawa”. „Nie widzę powodu, by w tej chwili prowadzić rozmowy z organem, który dopuszcza się bezprawia” – oświadczył szef MS.

Podkreślił, że – jako minister sprawiedliwości – działa na podstawie prawa. „Nie mogę akceptować bezprawia. Krajowa Rada Sądownictwa dopuściła się bezprawia w stosunku do asesorów sądowych – przeszło 260 ludzi potraktowała tam samo, według wymyślonych przesłanek prawnych” – ocenił.

Powiedział, że w sprawie asesorów „skorzystał z obowiązującego w Polsce prawa”. „I zgodnie z tym prawem, które zostało uchwalone, wysłałem (…) wnioski do KRS o rzetelne i zgodne z prawem rozpatrzenie sytuacji przeszło 260 asesorów i umożliwienie im orzekania” – zaznaczył Ziobro.

PAP

Komentarze są zamknięte