MON: wojsko jest w stałej gotowości niesienia pomocy poszkodowanym w wichurach

Zastępca Naczelnego

W związku z wichurami, które przechodzą nad Polską wojsko jest w stałej gotowości do niesienia pomocy poszkodowanym oraz wspierania pozostałych służb pracujących przy usuwaniu skutków załamania pogody – poinformowało w niedzielę MON w komunikacie.„Dziś Wojskowa Straż Pożarna ze Świnoujścia brała udział w akcji usuwania powalonych drzew na trasie kolejowej Świnoujście–Międzyzdroje. Również Wojskowa Straż Pożarna w Żaganiu oraz w Pruszczu Gdańskim brały udział w akcjach pomocy poszkodowanym na skutek wichur” – głosi komunikat, podpisany przez rzeczniczkę MON ppłk Annę Pęzioł-Wójtowicz.

Komunikat dodaje, że Wojewódzkie Sztaby Wojskowe są w stałym kontakcie z wojewódzkimi i regionalnymi sztabami kryzysowymi, „po to, aby w razie konieczności natychmiast zabezpieczyć i wydzielić niezbędne siły i środki z zasobów wojska”.

„W przypadku otrzymania informacji o konieczności  minister obrony narodowej niezwłocznie podejmie niezbędne decyzje, mające na celu skierowanie wojska w rejony, gdzie jest ono potrzebne” – czytamy w komunikacie.

Także wiceminister obrony Michał Dworczyk zapewniał w niedzielę w TVP, że podobnie jak w lecie, także teraz wojsko służy pomocą w związku z nawałnicami.

„My utrzymujemy cały czas w gotowości – w skali całego kraju – ponad 9 tysięcy żołnierzy, ponad tysiąc sztuk ciężkiego sprzętu, gotowego do pomocy, wojsko jest zawsze gotowe, by udzielać w takich sytuacjach pomocy mieszkańcom” – podkreślał Dworczyk. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

Komentarze są zamknięte