MUSIC OF THE NIGHT – multimedialne widowisko w Okrąglaku

Zastępca Naczelnego

W przeciągu dwóch ostatnich lat Filharmonicy Opolscy pojawili się w kilku niestandardowych lokalizacjach. Czy to przestrzenie inspirują koncepcje takich koncertów, czy też pomysły znajdują po prostu odpowiednie dla siebie miejsca? To prawdopodobnie pozostanie tajemnicą. Pewne jest natomiast że Planety, multimedialne show z muzyką na żywo, znacznie wykroczy poza ramy typowego koncertu.

Stwierdzenie, że gwiazdami tego wieczoru będą Planety, mogłoby wyglądać na semantyczną łamigłówkę – tak jednak stanie się w istocie. Sferyczny sufit opolskiego Okrąglaka dzięki 3D mappingowi przeobrazi się bowiem w kopułę planetarium i rozbłyśnie tysiącami świateł, którym towarzyszyć będzie fenomenalna muzyka.

Wszystko rozpoczęło się w 1913 roku, kiedy to grupa angielskich artystów spędzała wakacje na Majorce. Jednym z nich był Gustav Holst – kompozytor, który znajdował się w tak złej sytuacji materialnej, że mógł wybrać się w podróż tylko dzięki wsparciu anonimowego darczyńcy.

W wyprawie wziął też udział Clifford Bax – dramaturg, poeta… i astrolog. Mężczyźni zaprzyjaźnili się ze sobą, a Holst zaintrygowany nietypową pasją Baxa postanowił skomponować dzieło, które zapewniło mu nieśmiertelną sławę – 7-częściową suitę Planety.

Której z planet brakuje w suicie Holsta? Czy astrologiczne wizje kompozytora mają szanse znaleźć odzwierciedlenie w astronomii? Jak to wszystko wygląda w rzeczywistości? Październikowy wieczór w Okrąglaku będzie debatą na wiele głosów. Nie gwarantujemy rozwiania wszystkich wątpliwości, bo zupełnie nie o to w tym chodzi.

13 października 2017 godz. 19.00 – Okrąglak

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej
Przemysław Neumann – dyrygent
Malwina Kotz, Karol Wójcicki – prowadzenie koncertu

Program:
Gustav Holst – Suita Planety

Bilety 20 zł, 35 zł, 50 zł
Bilety do kupienia na: www.filharmonia.opole.pl

oprac. W.S

Komentarze są zamknięte