Opole: kara za groźby wobec przedstawicieli mniejszości niemieckiej

Zastępca Naczelnego

Na karę ośmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i 2 tys. złotych grzywny skazał Sąd Okręgowy w Opolu Tomasza D. oskarżonego o groźby na portalu społecznościowym pod adresem żyjących w Polsce Niemców.Według ustaleń śledztwa, 16 czerwca 2017 roku 33 letni Tomasz D. zamieścił na portalu społecznościowym obok zdjęcia kibicujących Niemców wpis, w którym groził pozbawieniem życia członkom mniejszości niemieckiej żyjącym w Polsce. O wpisie prokuraturę powiadomił przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

„To było po meczu ME w piłce nożnej Polska-Niemcy. W jednej z opolskich miejscowości była +niemiecka+ strefa kibica. Już po meczu obok zdjęcia kibicujących pojawił się wpis: +jak bym miał karabin to bym was k.. zniemczone powystrzelał+. Potem był następny, w którym autor informował, że +wyciąga swojego walthera i będzie n… kulkami na łbach+. Złożyłem w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury i muszę przyznać, że jestem zadowolony ze sprawności działania i poważnego potraktowania sprawy przez śledczych” – powiedział PAP przewodniczący TSKN Rafał Bartek.

Sprawą zajęli się śledczy z prokuratury rejonowej w Opolu. W ich ocenie groźby miały charakter bezprawny i mogły być uznane za nawoływanie do nienawiści na tle różnić narodowościowych, za co polskie prawo przewiduje karę od 3 miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. W trakcie śledztwa oskarżony przyznał się do autorstwa wpisu, jednak nie stawił się na poniedziałkowej rozprawie.

Wymierzono mu karę 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania na okres próby lat 2, zobowiązując go przez ten czas do informowania kuratora raz w miesiącu o przebiegu okresu próby. Skazano go także karę grzywny; 200 stawek dziennych, każda po 10 złotych i zasądzono koszty postępowania. Wyrok jest nieprawomocny. (PAP)

oprac. w.s

Komentarze są zamknięte