Mobilny doradca emerytalny ZUS

Niezależna Gazeta Obywatelska

W przyszły wtorek, 22 sierpnia w siedzibie opolskiego NSZZ Solidarność przy ul. Damrota 4 odbędą się bezpłatne konsultacje z doradcami emerytalnymi ZUS. W spotkaniu może wziąć udział każdy. Start w samo południe.

 

Od października będzie obowiązywać niższy wiek emerytalny, dla kobiet – 60 lat, dla mężczyzn – 65 lat. Obniżenie wieku emerytalnego spowoduje, że w ostatnim kwartale 2017 r. więcej osób niż zwykle będzie uprawnionych do świadczenia. W województwie opolskim potencjalnych emerytów może być prawie 8 tys. Warto zatem sprawdzić co się zmieni i jakie masz uprawnienia.

 

– Jeżeli chcesz uzyskać odpowiedź na pytania o warunki przyznania emerytury, chcesz poznać wysokość przyszłego świadczenia, jeżeli nie wiesz jakie zgromadzić dokumenty i kiedy złożyć wniosek o emeryturę, to będzie ku temu doskonała okazjazachęca Cecylia Gonet, przewodnicząca NSZZ Solidarność Regionu Śląska Opolskiego.

 

Duże zainteresowanie zmianami w tzw. ustawie wiekowej skłoniło ZUS do powołania doradców emerytalnych. Od początku lipca udzielają odpowiedzi i wyjaśniają główne założenia reformy przyszłym emerytom. W całej Polsce działa ich prawie 600. W naszym regionie doradców jest 19.

– Na konsultacje z doradcami w ZUS przyszło wielu opolan. Jeśli jednak ktoś do nas nie trafił, to my chcemy trafić do niego. Stąd pomysł na mobilny punkt konsultacji emerytalnych. Nasz pracownik wytłumaczy co ma wpływ na wysokość świadczenia, co to jest kapitał początkowy i dlaczego jest tak istotny. Ponadto, co się z stanie ze środkami w OFE jeśli zdecydujemy przejść na emeryturę. Wreszcie na jaką emeryturę może liczyć ubezpieczony gdy skorzysta z prawa wcześniejszej rezygnacji z pracy zawodowej, a na jaką, jeśli popracuje dłużej tłumaczy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Na konsultacje organizowane 22 sierpnia warto zabrać dowód osobisty, tak by nie było problemów z weryfikacją tożsamości. Może się też przydać decyzja o kapitale początkowym, a jeśli nigdy jej nie otrzymałeś, to potrzebne będą dokumenty potwierdzające zatrudnienie i wynagrodzenie sprzed 1999 r.

Od początku lipca doradcy emerytalni obsłużyli ponad 270 tys. osób w całym kraju. Aż 170 tys. klientów poprosiło o wyliczenie świadczenia na jakie będą mogli liczyć w chwili uzyskania uprawnień emerytalnych lub w wybranym terminie, po zakończeniu aktywności zawodowej. Do doradców w opolskich placówkach ZUS trafiło dotychczas  prawie 6 tys. osób, a emeryturę wyliczono ponad 4 tys. klientów.

Sebastian Szczurek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie opolskim

 

Komentarze są zamknięte