„Były tam jakieś bijatyki, ścieżki zdrowia, ale dochowano kultury” – mówi opolski płk rez. Adam Mazguła

Autor Obywatelski4

– Oczywiście byłuid_72c30237ebb7539c413d519af2a5f2ed1480897573669_width_633_play_0_pos_0_gs_0_height_355y tam [w czasie stanu wojennego] jakieś bijatyki, jakieś ścieżki zdrowia, ale generalnie jednak dochowano jakiejś kultury w tym całym zdarzeniu – mówił w czasie protestu m.in. byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, płk rez. Adam Mazguła. Wojskowy, działający dziś w opolskim Komitecie Obrony Demokracji, w październiku 2015 r. decyzją ministra Tomasza Siemoniaka został awansowany na stopień pułkownika.Adam Mazguła – od 1977 członek PZPR, oficer stanu wojennego, a od 2015 r. pułkownik rezerwy jest również prezesem Karpatczyków oraz harcmistrzem opolskiego ZHP. Od kiedy doszło do zmiany władzy w Polsce zaktywizował się politycznie. Oprócz działalności jako delegat opolskiego KOD, wojskowy aktywnie udziela się na jednym z portali społecznościowych oraz w niektórych mediach. Pod koniec listopada w wywiadzie dla natemat.pl, płk Mazguła zasugerował, że w Polsce może dojść do wojskowego zamachu stanu, na który „na razie pozostaje czekać”.

Mazguła awansowany za rządów PO-PSL

Dziennikarz portalu Rp.pl, Piotr Woźniak przypomniał na Twitterze, że Adama Mazgułę na pułkownika awansował, krótko po oddaniu władzy w Ministerstwie Obrony Narodowej, ówczesny szef MON i wicepremier rządu PO-PSL, obecnie poseł Platformy Obywatelskiej – Tomasz Siemoniak.

W piątek ten wojskowy wystąpił na scenie protestu przeciwko zniesieniu przywilejów emerytalnych, związanych z pracą w aparacie represji PRL. Według nowych przepisów obniżona emerytura nie będzie mogła przekraczać miesięcznej kwoty przeciętnej emerytury wypłaconej z ZUS, czyli ok. 2053 zł. Jak podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, spośród byłych funkcjonariuszy SB oraz pozostających po nich rencistów rodzinnych:

32 osoby otrzymują świadczenia powyżej 12 tys. zł
103 w przedziale 9 – 12 tys. zł,
1230 w przedziale 6 – 9 tys. zł,
11 679 w przedziale 3 – 6 tys. zł,
18 598 w przedziale 1-3 tys. zł.

W sobotę płk Mazguła podpisał się pod odezwą, opublikowaną przez lidera KOD, Mateusza Kijowskiego, w którym wzywa się do wypowiedzenia posłuszeństwa legalnie wybranej władzy w Polsce. Pod listem, w którym czytamy, że „dziś nadeszła chwila, by wypowiedzieć posłuszeństwo tej władzy” podpisali się m.in. prezes ZNP Sławomir Broniarz, Władysław Frasyniuk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru, były prezydent Lech Wałęsa, prezes fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar, aktorka Krystyna Janda oraz prezydenci miast z ramienia PO: Jacek Jaśkowiak (Poznań) i Jacek Karnowski (Sopot). Sygnatariusze tego pisma wzywają do tego, by „13 grudnia wyjść na ulice wszystkich polskich miast i miasteczek”, żeby „pokazać, że nie zgadzamy się na niszczenie Polski”.

Jak możemy przeczytać na portalu powiatu kłodzkiego „dkl24.pl”, Adam Mazguła został mianowany na stopień pułkownika „za wykonywanie zadań na rzecz obronności państwa”.

za www.tvp info.pl

oprac. W.S

 1. Leon
  | ID: d477bbf5 | #1

  W ZHP takich komunistów i bezwartościowców jest cała masa. To siedlisko PO i komunistów. Czy ten człowiek naprawdę jest harcerzem? To niesłychane i podważające przysięgę harcerską, że na słowie harcerza można polegać. Taka definicja stanu wojennego to podłość. A on ją bezkarnie upowszechnia. Konieczna ustawa o harcerstwie i zakaz sprawowania funkcji szubrawcom i kanaliom. ZHP powinno być mocno przewietrzone.

 2. Anaja
  | ID: b7e0c2d2 | #2

  Pan Mazguła to typowy „homo sovieticus”.
  Wstyd dla ZHP, że tacy ludzie wciąż tam pełnią jakąś rolę wychowawczą! To już kolejna afera w opolskim ZHP. Rodzice, czy wam jest wszystko jedno gdzie zapisujecie dziecko? Jasne, że miasto ZHP-owi daje dużą kasę na dofinansowania wyjazdów, ale my jako rodzice nie możemy patrzeć tylko pod kątem pieniędzy. Moje dzieci są w ZHR i nie czuję dziś wstydu w związku z p. Mazgułą.

 3. Anaja
  | ID: b7e0c2d2 | #3

  Pan Mazguła to typowy „homo sovieticus”.
  Wstyd dla ZHP, że tacy ludzie wciąż tam pełnią jakąś rolę wychowawczą! To już kolejna afera w opolskim ZHP. Rodzice, czy wam jest wszystko jedno gdzie zapisujecie dziecko? Jasne, że miasto ZHP-owi daje dużą kasę na dofinansowania wyjazdów, ale my jako rodzice nie możemy patrzeć tylko pod kątem pieniędzy. Moje dzieci są w ZHR i nie czuję dziś wstydu w związku z p. Mazgułą.

 4. Gosia
  | ID: 317af68d | #4

  Dzięki Ci Boże, że nasze kroki skierowałeś do ZHR i tam jest nasze dziecko.

Komentarze są zamknięte