W Opolu zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca braci Kowalczyków

Autor Obywatelski1

5 pażdziernika o200px-bracia_kowalczykowie_gdansk_2010koło godziny 11.30 w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica w hołdzie Jerzego i Ryszarda Kowalczyków,  którzy byli jedynymi, którzy w 1971 roku stanęli w obronie mordowanych robotników 5/6 października i nie dopuścili, by w Opolu odbyły się uroczystości rocznicowe powołania Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Przeprowadzili wybuch w auli dzisiejszego Uniwersytetu  Opolskiego.W tą niesławną 27 rocznicę powołania tych organizacji zbrodniarze mieli otrzymać awanse, wysokie apanaże, odznaczać się i uroczycie świętować w auli WSP. W tamtym czasie aula została zniszczona wybuchem, bez strat w ludziach. 18 grudnia 1972 r. Sąd Najwyższy zatwierdza wyrok na braci Jerzego i Ryszarda Kowalczyków. Jerzy otrzymuję karę śmierci, Ryszard 25 lat więzienia, pokrycie kosztów sądowych i konfiskatę mienia. W sentencji wyroku zapisano, że chcieli obalić ustrój polityczny i dokonać zamachu na działaczy politycznych i państwowych oraz wywołać zaburzenia społeczne.

Pamiętajmy, że 21 grudnia 1970 r. Lech Wałęsa późniejszy laureat pokojowej nagrody Nobla podpisuje komunistycznej policji politycznej PRL, Służbie Bezpieczeństwa swoje zobowiązanie że zostaje jej agentem i przyjmuje pseudonim Bolek.

Od 14 do 18 grudnia 1970 roku Polska Zjednoczona Partia Robotnicza karze strzelać w Gdańsku do polskich robotników protestujących przeciw podwyżkom cen żywności. Rozkaz ten skwapliwie wykonywał gen. Wojciech Jaruzelski, Milicja Obywatelska i Służba Bezpieczeństwa kierowane przez Cz. Kiszczaka. W Gdańsku zamordowano 29 osób.

Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej ówczesny heroiczny czyn braci Kowalczyków. Tablica nie tóra nie mogła doczekać się zgody na powieszenie w  gmachu Uniwersytetu Opolskiego. Urząd Wojewódzki jako siedziba władz państwa takim godnym miejscem na pewno będzie.

W.S

  1. Adam_nie_Michnik
    | ID: 1f297a72 | #1

    To Kiszczak już w grudniu 1970 r. był szefem MO i SB?! Nie pomyliło się coś komuś? Skąd bierzecie takie informacje?

Komentarze są zamknięte