Ekipa olimpijska to maksymalnie 230 osób

Autor Obywatelski

Na mikoszewska-marzenna-szefowa-logo.copy..b.zborowskiesiąc przed rozpoczęciem igrzysk w Rio de Janeiro 210 polskich sportowców uzyskało kwalifikację bądź wypełniło wymagane minima. „Myślę, że ekipa nie będzie większa niż 230 osób” – powiedziała PAP szefowa misji olimpijskiej Marzenna Koszewska.– A kiedy wybierają się do Rio pierwsi polscy sportowcy?
– Pierwsza ekipa melduje się 24 lipca o 5.40 rano. A o godz. 8 nastąpi oficjalne otwarcie wioski olimpijskiej dla zawodników. Dla służb operacyjnych, jak szefostwo misji, będzie ona dostępna kilka dni wcześniej. My lecimy już 19 lipca. Zanim wejdziemy do wioski, potwierdzamy kwalifikacje wszystkich naszych zawodników, ich zgłoszenia, status akredytacyjny i dopiero po ostatecznej rejestracji ekipy jest zezwolenie, by 24 lipca wprowadzili się do wioski polscy sportowcy.
– Wiadomo, kto będzie jako pierwszy?
– Na pewno będą siatkarze, którzy 24 lipca zameldują się w Rio de Janeiro, ale cały czas rozważają jeszcze zgrupowanie w Belo Horizonte. Jeśli do tego dojdzie, wylecą tam następnego dnia i wrócą dzień przed ceremonią otwarcia, czyli 4 sierpnia. Ponadto od początku będą m.in. wioślarze, bokserzy, gimnastyczka, a zaraz po nich szermierze. Na końcu pojawią się pięcioboiści i kolarze górscy.
– Na 14 lipca zaplanowane jest posiedzenie zarządu PKOl, a na nim ma zostać zatwierdzony skład reprezentacji. Czy po tym terminie nie będzie już żadnych zmian?
– Zmiany możliwe są do 18 lipca, bo to ostateczny termin zgłoszeń sportowych. Potem już tylko będą dopuszczalne zmiany z powodów medycznych, ale też nie zawsze, ponieważ jeśli kwalifikacja jest imienna, wówczas nikogo innego w to miejsce nie można powołać, a wskakuje zawodnik ze światowej listy rezerwowej.
– Czyli za parę dni nie poznamy wszystkich nazwisk?
– W ogłoszonym przez PKOl składzie nie będzie nazwisk piłkarzy ręcznych i siatkarzy. Trenerzy chcą zostawić sobie maksymalnie dużo czasu, by do końca analizować poziom sportowy zawodników. 18 lipca musimy, jako PKOl, mieć już nazwiska, bo trzeba je podać organizatorom. Czy tego dnia składy zostaną przedstawione opinii publicznej w tej chwili nie wiem.

– Ilu mamy sportowców z kwalifikacją olimpijską na miesiąc przed igrzyskami?
– W tej chwili jest ich 210, ale ciągle trwają jeszcze kwalifikacje, chociażby w lekkoatletyce. Myślę, że reprezentacja nie będzie większa niż 230 osób.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

foto. b.zborowski

Komentarze są zamknięte