Ministerstwo Skarbu Państwa: wielomilionowe oszczędności po utworzeniu Holdingu Rolno-Spożywczego

Autor Obywatelski

Zdaniem Ministerlogo_PortalSpozywczystwa Skarbu Państwa utworzenie holdingu rolno-spożywczego może przynieść znaczące oszczędności. Wiceminister Marek Zagórski podkreśla, że tylko dzięki oszczędnościom po stronie zakupowej możliwe jest wygenerowanie nawet 100 mln zł oszczędności.

W rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl wiceminister Marek Zagórski przyznał, że na razie są to tylko założenia, które nie muszą się zmaterializować. Dodał jednak, że obroty spółek rolnych wynoszą ok. 1,5 mld zł. Jeśli ze struktury kosztów odjąć zatrudnienie, to wychodzi, że około 1 mld stanowią środki do produkcji.

Minister Skarbu Państwa  Dawid Jackiewicz przyznał na początku maja, że połączenie spółek Skarbu Państwa z branży rolno-spożywczej i stworzenie jednego dużego podmiotu może przynieść nawet kilkaset milionów złotych oszczędności rocznie.

 – Nowy podmiot kupowałby je wspólnie dla wszystkich spółek, więc że względu na swoją skalę mógłby uzyskać znaczącą redukcję cen. Przy oszczędnościach po stronie zakupowej na poziomie 5 % uzyskujemy około 50 mln zł. Rozszerzając to na obroty wszystkich spółek, łącznie z KSC – możliwości związane z zakupem środków do produkcji oraz obniżeniem cen zakupu energii są bardzo duże. Tylko na tej [podstawie mówimy tutaj o kwocie od 50 mln do 100 mln zł – wyjaśniał Zagórski.

www.portalspozywczy.pl

Komentarze są zamknięte