Małgorzata Todd: Rosyjska dusza

Niezależna Gazeta Obywatelska7

ToddWieczna tajemnica rosyjskiej duszy polega na zasadniczej różnicy pojmowania rzeczywistości. Sankcje ekonomiczne nakładane na Rosjan to jak topienie ryb w wodzie. Nikt z nich oczywiście nie powiąże agresji skierowanej wobec innych państw z brakiem mięsa czy chleba w sklepie. Rosyjska dusza tak już ma. Bez wodki nie razbierosz, a z wódką tym bardziej.

W carskiej Rosji obowiązywał ścisły podział na kasty. Tytułem do uplasowania się wyżej w hierarchii społecznej nie były żadne zasługi czy talenty. O awansie decydował wyłącznie sam car. Nic zatem dziwnego, że leninowskie hasło walki klas tak się Rosjanom spodobało. Hołota ochoczo wyrżnęła tych z wierchuszki i zajęła upragnione miejsce na górze. Nie rozumieli dlaczego w Polsce to nie zadziałało. Armia Czerwona wyzwalała od ucisku panów, których przecież wcześniej nie wszystkich udało się wymordować w Katyniu i innych miejscach zagłady.

Kultura bizantyjska jest przeciwna i wrogo nastawiona do kultury łacińskiej i żadne udawanie, że jest między nami jakieś pokrewieństwo niczego nie zmieni. Racjonalne upatrywanie zależności między przyczyną a skutkiem obce jest wyznawcom „Świętej Rusi”, podobnie jak pojęcie wolnej woli. Wszystkiemu winien jest los, a losu po sądach ciągać się nie da. Ślepe narzędzie natomiast nie posiada własnej woli, a więc i odpowiedzialności. Takie założenie ma swoje dobre, ale i złe strony.

Najlepiej uwidacznia się rosyjska dusza w najdroższych londyńskich klubach. Okupowane są one przez rosyjskie multi-milionerki, które jedząc kawior i popijając szampanem ronią krokodyle łzy. Tak w nich łka rosyjska dusza, której nikt nie rozumie.

Pozdrawiam i do następnej soboty

Małgorzata Todd

 

 1. Eleonora
  | ID: 1f466cb4 | #1

  Pani ” pisarka” Todd na temat różnic cywilizacyjnych to bladego pojęcia nie ma :)
  Gdzie pani znalazła ” kasty” w Rosji?

  Co do historii rewolucji
  Nawet nie chce się tego bełkotu komentować
  Pani Todd, pani naprawdę nie wie skąd ta ” bolszewicka hołota” się wywodzi i z jaką cywilizacją się łączy?
  Naprawdę płacą pani za kompromitacje?
  Nie ma” kultury bizantyjskiej”
  Istnieje kultura w cywilizacji bizantyjskiej, jej miejsce i wpływ na cywilizacje, podobnie jak kultura w cywilizacji łacińskiej, panie wie o czym pisze?
  Wszystkie cywilizacje są odmienne i przeciwstawne sobie
  Niekoniecznie ta” rusko- polska” jesli kombinuje pani w tę stronę:)

  Żenada.

 2. Matrioszka
  | ID: 8db29c5c | #2

  No juści, że Eleonora najgłębiej zbadała tajniki rosyjskiej duszy. Przecież sama ma taką duszę, no to kto lepiej wie co w tej duszy gra?

 3. Eleonora
 4. Anonim
  | ID: a3251e9e | #4

  A czego spodziewaliscie sie po Eleonorze – agentce ruskiej wojskowki i milosniczce 10 Dywizji Sudeckiej im. Armii Czerwonej, ktora topila w polskiej krwi wszystkie protesty przeciw sowieckiej okupacji.
  Przczytala jedna prace niejakiego Konecznego i stamtad czerpie cala swoja „wiedze” o kulturach i cywilizacjach. Bardzo trudno jej przychodzi pogodzic sie z faktami doityczacymi Rosji z ktora sympattyzuje niezaleznie od epok i mimo, ze Polska byla w niewoli tak rosyjskiej jak i sowieckiej. Propaganda rosyjska wbrew nadgorliwym zabiegom Eleonory nie zaprzecza swej tozsamosci z Rosja sowiecka. Jakas dodatkowa premia w rublach…???

 5. Anonim
  | ID: a3251e9e | #5

  Co wiecej i co bardzo charakterystyczne – tam gdzie tylko Rosja jest krytykowana zawsze odzywa sie w jej obronie towarzyszka Eleonora!

 6. Eleonora
  | ID: f89a700f | #6

  A cóż tak zabolało Styropianowca Nieugiętego?!
  Ruskie same się obronią
  A ja tylko pokazuję waszą ” wielkość” popaprańce i paserzy narodowego majątku, fotografujące się ze zbrodniczymi formacjami ( bo wojskiem toto nie jest na pewno)

  https://bohdanpietka.files.wordpress.com/2014/12/gosiewska.jpg

 7. Irena
  | ID: ac75556a | #7

  szuka wojaka,przystojny

Komentarze są zamknięte