W radach programowych mediów narodowych – nie byłoby „klucza parlamentarnego”

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Czabański w środkuTzw. mała ustawa medialna służy głównie kontroli stanu spółek medialnych przed ich przekształceniem w media narodowe; niezbędne do tego jest kierownictwo, które nie sprzeciwia się tym przekształceniom – powiedział w czwartek wiceminister kultury ds. reformy mediów Krzysztof Czabański.

„Ten mały krok był podyktowany głównie tym, że musimy obejrzeć stan spółek medialnych przed ich przekształceniem i mieć wiarygodne informacje, jakie one rzeczywiście są, w jakiej są kondycji finansowej, organizacyjnej i innej” – mówił Czabański w trakcie debaty pt. „W stronę mediów narodowych”, zorganizowanej w Warszawie przez dziennik „Rzeczpospolita” oraz stowarzyszenie „MamPrawoWiedzieć”.

– Poza tym musimy mieć kierownictwo mediów, które będzie chciało działać w tych przekształceniach, które planujemy. Nie możemy mieć mediów, których kierownictwa będą się sprzeciwiać tym przekształceniom. A z tym sprzeciwem mieliśmy już do czynienia – zauważył.
Wskazał także, że „mała ustawa medialna” zapewnia rządzącym czas na przygotowanie systemu finansowania mediów publicznych.

W środę – poinformował Czabański – odbyło się zebranie międzyresortowego zespołu i organizacji społecznych, gdzie omówiono możliwe systemy finansowania mediów publicznych. Zgłoszono dwa rozwiązania: pomysł oparty o PIT, CIT i KRUS, oraz oparty o opłatę audiowizualną doliczaną do rachunków energetycznych.

– To są dwie drogi, które będą rozpatrywane i niebawem będziemy musieli wybrać którąś z tych dróg i któryś z tych modeli, i według tego skonstruować system, jak go nazywamy, składki audiowizualnej na rzecz mediów publicznych – powiedział wiceminister.

Czabański powiedział, że projekt tzw. „dużej” ustawy medialnej mógłby być procedowany w Sejmie w marcu lub kwietniu.

Podkreślał, że zmiany mają przyczynić się do odpartyjnienia mediów publicznych. W radach programowych – jak powiedział – nie byłoby „klucza parlamentarnego”, a zasiadałyby tam osoby z rekomendacji stowarzyszeń, związków wyznaniowych i innych organizacji.

– My tylko otwieramy drzwi, efekt końcowy będzie zależał od osób, które mediami będą kierować i od dziennikarzy – dodał Czabański.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

 

 1. Irena
  | ID: 4e8be648 | #1

  Dosc upartyjnionych mediów.Czekam na zmiany, nie tylko osobowe. ale tez programowe.

 2. anonimek
  | ID: b741c0f7 | #2

  Naiwnym polecam doskonałą analizę Coryllusa, którego zwinęli ” nasi patrjotyczni dziennikarze” z Salonu 24:)

  Michał Rachoń, szef TVP Info proponował wczoraj, by widzowie mówili mu, kogo chcieliby oglądać w programach publicystycznych. Ludziom się to szalenie podobało, pojawiały się wpisy, że to właśnie tak ma być i że nadeszła prawdziwa wolność oraz inne, podobne. Ja od razu napisałem, że chciałbym widzieć w programach publicystycznych Brauna, zrobiłem to specjalnie, ponieważ Rachoń jest autorem wyjątkowo podłej manipulacji wymierzonej właśnie w niego i ciekaw byłem reakcji nowego naczelnego TVP Info. Nie doczekałem się żadnej, jak się domyślacie. Były jednak głosy o wiele bardziej niż mój konstruktywne. Wszystkie utrzymane w jednym tonie, wszyscy chcieli, by w TVP Info pojawiali się ci, co do tej pory byli w niezależnej, u Karnowskich, albo u Lisickiego. Rachoń zapewne spodziewał się takich odpowiedzi, bo niby kogo on miałby tam pokazywać, przecież jasne jest, że teraz w ramach pluralizmu będą tam wyłącznie dziennikarze z wymienionych mediów, plus gazownia, do której oni właśnie aspirują. Starałem się to udowodnić wiele razy i oto na moich oczach dowód przeprowadza się sam. Brauna nie będzie w TVP Info, bo to ruski szpieg, zdrajca i człek niepewny, za to będzie tam Dominika Wielowieyska, osoba szanowana, znana, popularna i rzetelna w swoim fachu. Będzie tam też Bartosz Wieliński, bo niby dlaczego nie. Trochę kłamie ten Bartosz i lata do Niemców na skargę, ale przecież w gruncie rzeczy chce dobrze. No, a jakby tam zamiast Wielowieyskiej i Bartosza wpuścić Brauna, wszyscy od razu powiedzieliby, że to faszyzm, a nie żaden pluralizm. – See more at: http://coryllus.pl/?p=3071#sthash.IgGQuHA2.dpuf

Komentarze są zamknięte