Wyjątkowa gala podsumowująca Europejskie Dni Dziedzictwa w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Gala EDDZ całego kraju przyjechali lokalni organizatorzy wydarzeń wrześniowych Europejskich Dni Dziedzictwa. W Filharmoni Opolskiej trwa uroczysta gala. – W sposób podmiotowy daliśmy mieszkańców decydować o swoich losach. Miło mi powitać przybyłych tu z całej Polski organizatorów – mówił gospodarz województwa opolskiego Marszałek Andrzej Buła.

– Dziedzictwo jest korzeniem na którym powinniśmy budować naszą przyszłość – mówił Mirosław Pietrucha, który cieszył się z gali EDD.

– Mam nadzieję, że to przyczynek do tego co będzie się w przyszłości – myśląc zapewne o 800 leciu EDD mówił Pietrucha.

– Idea EDD zrodziła się we Francji w 1991 r. Powstała koncepcja, aby w każdym roku był motyw przewodni w tym roku było to utracone dziedzictwo. Wyniki tegorocznych EDD poprawiły się o 30 proc, aż 322 tys. osób wzięło udział w tegorocznych dniach dziedzictwa. – mówiła dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa prof. Małgorzata Rozbicka.

– Gdzie duch spotyka się z przestrzenią to hasło przyszłorocznych EDD, których otwarcie ma być w Karpackiej Troi w Trzcinicy. – zapowiedziała prof. Rozbicka.

– Impulsem była organizacja w Byczynie w 2008 r. ogólnopolskiego otwarcia EDD. Pogłębiły się więzi społeczne miedzy organizatorami a odbiorcami. Proces ten na Śląsku Opolskim jest trudniejszy bo wymaga poznania wpływów czeskich, morawskich i niemieckich – dziękując wicemarszałek Opolszczyzny Grzegorz Sawicki, pochwalił za wzrost o 300 proc. Uczestników EDD w regionie

Na koniec wystąpień wręczono organizatorom wyróżnienia. W Opolskim wyróżniono m.in Joannę Wanot-Stauffer, Ryszarda Czerwinskiego, Jakub Królicki.

TK

Komentarze są zamknięte