Raport z rynku nieruchomości: 4 100 zł średnia cena za m2 w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Tabela 10.2015Ceny ofertowe mieszkań wystawionych do sprzedaży na rynku wtórnym we wrześniu wciąż pozostają stabilne. Zasługujące na odnotowanie, ponad 1-procentowe zmiany stawek nastąpiły w 6 z 18 miast analizowanych przez serwis Morizon.pl. Najbardziej €“ o 2,3% – wzrosła średnia cena ofertowa w Łodzi; najbardziej – o 2,1% – spadły ceny w Białymstoku i Gorzowie Wielkopolskim.

Wysoka podaż mieszkań na rynku pierwotnym stanowiąca dużą konkurencję dla ofert z rynku wtórnego sprawia, że ceny ofertowe lokali „z drugiej ręki” stoją w miejscu, pozostawiając znaczny margines na negocjacje pomiędzy zbywcą a klientem zainteresowanym zawarciem transakcji. We wrześniu – miesiącu, w którym tradycyjnie następuje powakacyjne ożywienie na rynku sprzedaży mieszkań – ceny ofertowe w większości miast tylko nieznacznie różniły się od zanotowanych miesiąc wcześniej. Tylko 6 ośrodków zanotowało w tym czasie wzrosty bądź spadki stawek o więcej niż 1%. Po wakacjach o 1,5% niższe są ceny w Sopocie, a o 2,1% w Białymstoku i Gorzowie Wielkopolskim. O ile w czołowym polskim kurorcie oznacza to dla kupujących oszczędność blisko 150 zł na 1 m2, o tyle w Białymstoku różnica wynosi już niespełna 100 zł, a w Gorzowie Wlkp. tylko 64 zł.

Jednocześnie o 1,3% wzrosła średnia cena ofertowa za mieszkania używane w Kielcach, o 1,7% w Katowicach, a o 2,3% w Łodzi. W wymiarze kwotowym oznacza to wyższe ceny m2 odpowiednio o 54 zł, 67 zł i 84 zł.

W porównaniu z wrześniem ub. roku stawki ofertowe w większości z 18 analizowanych miast są wyższe średnio o 2,4%. Najbardziej wzrosły w Poznaniu (3,8%), Olsztynie (3,8%) i Gdańsku (4,5%). W gronie 6 miast, w których ceny są dziś niższe niż przed rokiem wyróżnia się Białystok i Gorzów Wielkopolski; w stolicy woj. lubuskiego mieszkania są dziś o 3% tańsze niż przed rokiem, a w stolicy Podlasia staniały o 2,8%.

Dwójki wciąż najpopularniejsze

mieszkanieZ przeprowadzonej przez serwis Morizon.pl analizy zapytań kierowanych przez osoby poszukujące do właścicieli ofert wynika, że niezmiennie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania 2-pokojowe. Wśród klientów na zakup mieszkania używanego amatorzy M3 odpowiadają za 39,2% popytu; wśród klientów na lokale z rynku pierwotnego ten odsetek jest nieco niższy – wynosi 38%.

Niewiele mniejszym zainteresowaniem potencjalnych nabywców cieszą się mieszkania 3-pokojowe. Z właścicielami takich ofert kontaktuje się prawie 1/3 klientów – zarówno na mieszkania nowe jak i używane.

Trzecim pod względem popularności segmentem rynku mieszkaniowego są kawalerki. Na rynku wtórnym są one przedmiotem zainteresowania 14,2% klientów. Na rynku pierwotnym klienci na lokale 1-pokojowe mają wyraźnie większy udział – odpowiadają za blisko 18% całkowitego popytu.

Mniejszy udział w popycie niż poszukujący kawalerek mają klienci zainteresowani mieszkaniami dużymi, liczącymi 4 lub więcej pokoi. Chęć ich zakupu przejawia 13,8% poszukujących mieszkania na rynku wtórnym i tylko 11,5% amatorów mieszkań nowych.

morizon, tk

 

 1. pempe
  | ID: f7555c43 | #1

  JARTOM pozwala zainwestować – widzieliście aktualne wyceny? Aktualną sytuację?
  Nieruchomości magazynowe są do przejęcia dobrych warunkach w kilku lokalizacjach. Bardziej wypada zadać pytanie, czy jest ktoś, kto posiada na ten cel stosowny kapitał, bo jednak mimo wszystko chodzi o poważne przejęcia.

 2. jampe
  | ID: f7555c43 | #2

  Wypada mi tylko potwierdzić, chociaż wszystko zależy od aktualnej sytuacji. Nie ma co ukrywać, że rynek wygląda jak wygląda. Ceny będą wyższe – dosyć jasno wynika to z raportów JARTOM. Zobaczymy tylko jaka będzie dokładnie skala tych zmian. Pomiędzy dużymi graczami również może dochodzić do ciekawych zmian. Widzieliście że mamy tylu developerów?

Komentarze są zamknięte