7,9 tys. chętnych ubiega się o 460 miejsc w Sejmie, a do Senatu najwięcej chętnych w Opola

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Źródło PKWNajwiększa konkurencja czeka kandydatów w okręgu białostockim. Tu na jeden mandat przypada 22 chętnych.

O miejsce w Sejmie z Warszawy ubiega się najwięcej osób (373). Ze stolicy zostanie wybranych również najwięcej posłów (20). Natomiast najmniej mandatów obsadzanych jest w Częstochowie (7).

Statystycznie najtrudniej zdobyć mandat w okręgu białostockim, gdzie na jeden mandat przypada 22 kandydatów, a najłatwiej w Legnicy, Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Sosnowcu, Chrzanowie i Koszalinie (15 kandydatów na 1 mandat).

Najwięcej kandydatów na senatorów startuje w Opolu (8), najmniej zaś – po 2 – w Tarnowie, Kozienicach, Bielsku Podlaskim, Słupsku, Tychach, Legionowie, Poznaniu, części Warszawy i Wrocławia.

Senat pkw.gov.plPonad połowa wszystkich kandydatów do Sejmu nie należy do partii politycznych. Największy odsetek bezpartyjnych znalazł się na listach: Kukiz’15 (91 proc.), Nowoczesna Ryszarda Petru (93 proc.) oraz komitetu JOW Bezpartyjni (99 proc.). Wyłącznie bezpartyjni kandydaci startują z list komitetu Zbigniewa Stonogi, Zjednoczeni dla Śląska oraz Mniejszości Niemieckiej.

Największy odsetek członków partii politycznych znalazł się na listach Partii Razem (83 proc. kandydatów), Prawa i Sprawiedliwości (78 proc.) oraz Platformy Obywatelskiej (77 proc.).

Na listach do Sejmu znajdziemy 707 członków Platformy Obywatelskiej, 653 z Prawa i Sprawiedliwości i 640 z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W wyborach do Senatu 44 proc. kandydatów nie należy do żadnej partii. 70 kandydatów jest członkami PO, 53 – PiS, 49 – PSL, 26 – SLD.

  1. | ID: b5c03ed1 | #1

    To dobry objaw,ze spoleczeństwo bierze sprawy w swoje rece.

  2. Eleonora
Komentarze są zamknięte