PKP Energetyka ważna spółka dla państwa sprzedana za 477 mln euro

Niezależna Gazeta Obywatelska6

PKPCVC Capital Partners („CVC”), ogłosił dzisiaj podpisanie umowy na zakup PKP Energetyka S.A., spółki energetycznej będącej częścią Grupy PKP S.A. Wartość transakcji wynosi 1,965 mln PLN (około 477 mln Euro).

PKP Energetyka prowadzi ogólnopolską działalność w zakresie m.in. dystrybucji energii elektrycznej dla operatorów kolejowych i innych przedsiębiorstw, dostarczania usług elektroenergetycznych związanych z bieżącą oraz interwencyjną naprawą i konserwacją urządzeń elektrycznych dla linii kolejowych, a także sprzedaży energii elektrycznej, gazu oraz paliw dla lokomotyw spalinowych.

Jak pisze agencja PR pracująca dla CVC, to firma o bogatym doświadczeniu w doradztwie inwestycyjnym, znana z udanych inwestycji w główne aktywa strategiczne w całej Europie, takich jak m.in. nabycie w 2002 roku spółki Inalta – hiszpańskiego operatora ogólnokrajowej sieci energetycznej, inwestycję w 2008 roku w niemiecką spółki Evonik – największą na świecie firmę z sektora specjalistycznych produktów chemicznych, czy przejęcie w 2011 roku francuskiej spółki Delachaux – globalnego lidera w branży infrastruktury kolejowej.

István Szőke, Partner w CVC, powiedział: “Cieszymy się z pierwszej bezpośredniej inwestycji w Polsce. Wiele naszych spółek działa od dawna na polskim rynku, ale liczymy, że ta inwestycja przyczyni sie do rozwoju naszej obecności w kolejnych latach. Będziemy pracować z zarządem i pracownikami PKP Energetyka wspierając ich w realizacji wieloletniego programu inwestycyjnego. Naszym celem jest zapewnienie rozwoju spółki, który umożliwi jej prowadzenie działalności na równi z najlepszymi operatorami na świecie“.

Transakcja wymaga uzyskania zgód regulacyjnych i korporacyjnych. Jej zamknięcie spodziewane jest w III kwartale 2015 roku. Unicredit pełnił funkcje doradcy finansowego CVC, a CMS Cameron McKenna – doradcy prawnego.

Więcej o sprawie w List CVC do organizacji związkowych. 23 07. 2015.

INFORMACJE DODATKOWE

O CVC

CVC Capital Partners jest jedną z wiodących na świecie firm private equity i doradztwa inwestycyjnego. Została założona w 1981 roku. Obecnie posiada sieć 22 biur w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Dotychczasowa wartość kapitałów zebranych przez CVC wynosi 79 mld USD w funduszach pochodzących od zróżnicowanej i lojalnej grupy inwestorów, przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Firma przeprowadziła ponad 300 inwestycji na całym świecie w różnych gałęziach przemysłu, a łączna wartość ich transakcji przekroczyła 120 mld USD.

Więcej informacji o CVC na stronie: www.cvc.com

 

 1. Irena
  | ID: 287a2852 | #1

  Czy to dobrze,czy też żle? Rząd PO – Partia Miłosci ,w końcowej fazie rzadzenia sprywatyzował Pkp energetyka. To zla informacja.Nie tylko przeżrą te pieniądze ale stracimy tez,mozliwośc decydowania o rozkładzie jazdy pociagów, cenie biletów. Oby się żyło lepiej.

 2. | ID: 4f4d7a72 | #2

  Najważniejsze, że wyłączniki prądu do wszystkich linii w Polsce znajdą się wreszcie w odpowiednich rękach.
  Co prawda jeszcze nie wiadomo w jakich, ruskich czy niemieckich, ale ważne, żeby nie były w polskich.
  http://jacekbezeg.pl/2015/07/23/sila-zlego-ale/

 3. ely
  | ID: 35d67f8c | #3

  Spółka wydmuszka z kapitałem 5 tys.zł, nabywa majatek wart ponad 2 mld. zł , za nie długo zobaczymy kto przejmuje w Polsce dochodowe , strategiczne firmy przynoszące wpływy do budżetu i majace wpływ na obronność państwa. Tak jak cementownie w Strzelcach Opolskich i Choruli przez podstawiona belgijska spółkę przed upływem okresu , kiedy Belgom nie mozna było sprzedawać cementowni -Niemcy!

 4. maria
  | ID: 289ec2fd | #4

  pan Kwiatek, pracownik instytucji finansowej ma dobre informacje

 5. Jam
  | ID: a5815ed9 | #5

  Pieniędzmi za sprzedaż Energetyki tuskowcy zapłacą odsetki od kredytów – zatem nie będzie ani Spółki ani pieniedzy.
  Tak się rządzi !

 6. Stanisław
  | ID: 87a83d9c | #6

  Ogólnie można powiedzieć, że jeśli się nie ma oddziałów marines, to przed usługami należy rozbudować produkcję. Marines jako zwarta formacja lądują tam, gdzie tylko dusza zapragnie i uspokajają każdego zwolennika – o ile zostanie uznany za prowadzącego podwójną grę – imperium dobra, Kadafiego, Husajna czy innego, jeśli tylko nie będzie „dość dobry”.

Komentarze są zamknięte