Alstom rozpoczął produkcję turbogeneratora dla nowych bloków węglowych na parametry ultrakrytyczne w Elektrowni Opole

Niezależna Gazeta Obywatelska1

plakat - tak dla elektrowniAlstom, w swoim wrocławskim zakładzie, rozpoczął produkcję GIGATOP 2, dwubiegunowego turbogeneratora chłodzonego wodorem i wodą. Urządzenie będzie częścią dwóch nowych bloków 5 i 6 opalanych węglem kamiennym na parametry ultrakrytyczne w Elektrowni Opole. Po zakończeniu inwestycji będzie to jeden z największych obiektów zasilanych węglem w kraju. Oddanie bloków 5 i 6 planowane jest kolejno na 2018 i 2019 rok. Inwestorem projektu jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

Generatory będą pracowały w dwublokowej jednostce w Opolu, budowanej przy zastosowaniu ultrakrytycznej technologii Alstom wykorzystującej parę o wyższym ciśnieniu i temperaturze, a tym samym większej wydajności niż konwencjonalne, podkrytyczne elektrownie węglowe. Oznacza to, że do wyprodukowania megawatu mocy urządzenie spalać będzie znacznie mniej węgla, przy mniejszej emisji.

Produkowany we Wrocławiu – europejskim ośrodku Alstom specjalizującym się w doskonaleniu turbogeneratorów- dwubiegunowy GIGATOP 2 jest chłodzony wodorem w stanie gazowym, w obiegu zamkniętym, odprowadzając ciepło z wirnika i statorów. Ciepło odprowadzone jest przez wymiennik wody/wodoru znajdujący się w obudowie. Ta, w pełni uszczelniona minimalizuje zużycie wodoru.

„Alstom jest dumny z tego, że dzieląc się tak nowoczesnymi technologiami, jak również profesjonalizmem zespołu projektowego posiadającego doświadczenie w realizacji podobnych jednostek w Polsce (858 MW Bełchatów), przyczynia się do zapewnienia PGE Polskiej Grupie Energetycznej sukcesu w realizacji projektu. Co ważne, znaczna część produkcji znajduje się w kraju, w tym w lokalnych fabrykach Alstom w Elblągu i we Wrocławiu.”- powiedział Lesław Kuzaj, prezes Alstom Power.
Alstom jest światowym liderem w dziedzinie technologii elektrowni parowych na parametry nadkrytyczne i ultra nadkrytyczne, który zrealizował bądź obecnie prowadzi projekty mające łączną moc ponad 40 GW, w takich krajach jak Niemcy, RPA, Malezja, Arabia Saudyjska, Indie, Chiny i Polska.

O Alstom

ALSTOM jest światowym liderem w dziedzinie energetyki, przesyłu energii elektrycznej oraz transportu kolejowego, wyznaczającym kierunki w zakresie innowacyjnych oraz przyjaznych środowisku technologii. Alstom jest producentem najszybszego pociągu oraz zautomatyzowanego metra o największej przepustowości, dostarcza dla elektrowni zintegrowane rozwiązania realizowane w systemie pod klucz oraz związane z tym usługi dedykowane zróżnicowanym źródłom energii, włączając energię wodną, jądrową, gazową, konwencjonalną i wiatrową. Oferuje również szeroki wachlarz rozwiązań dla sektora przesyłu energii elektrycznej ze szczególnym ukierunkowaniem na rozwiązania inteligentnych sieci (smart grid). Grupa zatrudnia 88 000 osób w ponad 100 krajach.

  1. kasa i piękne słówka
    | ID: 6283b6f6 | #1

    Oto właściciel Lidla i Kauflandu, jeden z najbogatszych w świecie, którego majątek ocenia się na 25 mld dolarów, otrzymuje miliard z europejskiego funduszu pomocy ubogim, z Banku Odbudowy i Rozwoju krajów RWPG, z Banku Światowego, którego celem jest likwidacja bezrobocia, biedy. Ekspansja Lidla i Kauflandu spowodowała zamarcie sieci krajowych w Polsce, co jest nazywane rozwojem sieci handlowej. Spowodowała likwidację miejsc pracy, co można z łatwością nazwać utworzeniem nowych miejsc pracy. Doprowadziła do ograniczenia otworzenia przez Polskę nowych rynków zbytu, zwłaszcza dla lokalnych producentów w tym dobrej jakościowo żywności. Wszystko to można przeinaczyć i nazwać otwieraniem nowych rynków zbytu, w tym dla lokalnych producentów, a nawet wypieranie dobrej żywności jest przez banki określane jako wspieranie produkcji dobrej żywności. Firmy te są znane z unikania płacenia podatków, ze swej waleczności przeciwko tzw. interesom pracowniczym. Nowy system przypomina tzw. kopanie się z koniem. Miliarder otrzymuje dotację pomimo wydania dokumentacji gwałcenia praw pracowniczych w sklepach Lidl.

Komentarze są zamknięte