Witomcie u nos, a powiydzcie co u Wos… I po wielkim graniu [fotorelacja]

Niezależna Gazeta Obywatelska1

DSCF0408Wzajemne siebie poznawanie, to główny cel wizyty młodych artystów z dawnego województwa stanisławowskiego o dziś Iwanofrankowska w gierałtowickiej szkole. Zespół z Ukrainy w bogatym prawie 2 godzinnym koncercie przedstawił część swojego bogatego repertuaru.

Gospodarzem koncertu w dniu 9 czerwca była Szkoła Podstawowa im. Gustawa Morcinka, W Gierałtowicach. Słowa uznania należą się pani dyrektor mgr. Cieślik, która zadbała o to by goście czuli się jak u siebie, zgodnie z śląską tradycją zadbano nawet o poczęstunek śląskim kołoczem.

Wielkie słowa uznania należą się wychowawczyniom klas integracyjnych gierałtowickiej szkoły oraz pani Beacie Stawowy, w krótkim czasie opracowały one program powitalny dla gości z Ukrainy. Młodzież zespołu ,,Gierałtowianie” przed rozpoczęciem koncertu powitała gości chlebem i solą, wraz z zespołem wolontariuszy gierałtowickiej szkoły przywitali gości pieśniami i tańcami Górnego Śląska.

Gościem koncertu w Gierałtowicach był Kustosz Izby Tradycji Górnictwa KWK Knurów pan Bogusław Szyguła. Wystąpił w historycznym mundurze górniczym i opowiedział młodzieży o mało znanej historii ukraińskiej flagi.

Mamy wspaniałą młodzież w Gierałtowicach która swoim zachowaniem bardzo pomogła młodym artystom z Ukrainy, ,,Chyba najtrudniej jest występować dla swoich rówieśników a Oni byli tacy dla nas serdeczni zgodnie odpowiadają członkowie ukraińskiego zespołu”.

,,Szkoda że mamy tak niewiele czasu dla Was. Moglibyśmy Wam pokazać o wiele więcej. To prawda, że można się zakochać w tej ziemi jest tu podobny klimat jak u nas, w naszych rodzinnych stronach. Wasza serdeczność, gościnność i życzliwość pozostanie nam w pamięci chyba do końca życia dodaje chłopak w ludowym stroju”. Jesteście wspaniali ,,Sława Wam”.

,,Już niedługo moi rodzice mogą zostać powołani do armii odpowiada młoda dziewczyna, tata jest wolontariuszem może to jeszcze ratuje go od powołania do służby. Boję się, i w waszym kościele modliłam się o pokój na Ukrainie i o to, by moi rodzice nie mieli obowiązku walczyć w tej niezrozumiałej dla nikogo wojnie…[…] Tak boimy się, odpowiada dziewczyna, dziś jest spokojnie ale nikt z nas nie wie co będzie jutro. Kiedy śpiewałam podczas mszy świętej w Gierałtowicach, przez cały ten czas byłam myślami tam, w Dolinie i prosiłam Boga i Matkę Bożą by otoczył opieką moich bliskich. Proszę nie podawać mojego imienia, kiedy tu wrócę, opowiem o tym sama moim kolegom i koleżankom z gierałtowickiej szkoły – Niech Wam Pan Bóg Błogosławi.(Sława Polsce) ,,dziewczyna z koroną kwiatów na głowie i tęsknotą w sercu”.

Jak się okazuje, koncert w gierałtowickiej szkole nie był jedynym występem zespołu w dniu 9 czerwca. Podczas zorganizowanej przez Tadeusza Puchałka wycieczki do Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Środowiska Naturalnego w Bujakowie – ,,Perła” koncertowała tam dla pielgrzymów z Rudy Śląskiej Czarny Las. Tam też nawiązano kontakty z parafią w Rudzie a ksiądz proboszcz opowiedział o historii parafii i cudownej figurce Matki Bożej Bujakowskiej. Dzięki wizycie młodych ukraińskich artystów program rudzkiej pielgrzymki został całkowicie zmieniony a opiekun wycieczki rudzkich parafian dziękował Bogu za to spotkanie. Kolejny koncert tego samego dnia miał miejsce w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej w Gierałtowicach, tam Zespół Pieśni i Tańca występował na zaproszenie ks. proboszcza Marka Sówki.

O zespole;

Młodzieżowy Zespól Pieśni i Tańca ,,Perla z Doliny’ powstał we wrześniu 2008 roku. Swoją działalność zespół rozpoczął dzięki inicjatywie księdza profesora Krzysztofa Panasowca. Instruktorem tańca jest pani Halina Regecka. Członkami zespołu są dzieci i młodzież w wieku od 9 do 18 lat uczęszczająca do sobotnio niedzielnej szkoły przy parafii w Dolinie.

Zespół w swoim repertuarze posiada pieśni i tance religijne, piosenki i tańce patriotyczne a także tańce ludowe i współczesne. Zespół w repertuarze posiada tańce polskie, ukraińskie, węgierskie, włoskie i cygańskie.

Podczas swojej siedmioletniej działalności zespół występował 200 koncertach. Wpolsce koncertuje od 4 lat i wystąpił 70 razy. W 2014 roku ,,Perła z doliny występowała i koncertowała we Włoszech.

Tadeusz Puchałka

  1. Irena
    | ID: 33451967 | #1

    Wzorowa postawa młodzieży polskiej. Repertuar Ukraińców urozmaicony.Piękne stroje i urodliwe dziewczęta.powodzenia zycze.dzięki za fotorelacje.

Komentarze są zamknięte