Projekt: Pilecki nominowany do Wydarzenia Historycznego Roku 2014

Niezależna Gazeta Obywatelska

Projekt PileckiAkcja społeczna „Projekt: Pilecki” stowarzyszenia Auschwitz Memento została nominowana do nagrody w kategorii „Edukacja i Multimedia” w prestiżowym konkursie „Historyczne Wydarzenie Roku 2014”, którego organizatorem jest Muzeum Historii Polski w Warszawie. To spory sukces, gdyż w I etapie jury wybierało spośród niemal 200 innych inicjatyw.

O zwycięstwie zdecydują internauci. By wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę http://whr.muzhp.pl/zaglosuj.html. Głosowanie trwa do 20 maja.

Warto podkreślić, że w gronie 15 finalistów konkurujących w trzech kategoriach Projekt: Pilecki jest jedyną inicjatywą społeczną. Pozostałe były realizowane przez duże instytucje dysponujące sporymi budżetami i zajmujące się historią zawodowo (m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Narodowe, Muzeum Powstań Śląskich, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Polskie Radio).

Pilecki 2– Projekt: Pilecki to splot różnorodnych działań społecznych, edukacyjnych, promocyjnych i twórczych promujących postać rotmistrza Witolda Pileckiego, których zwieńczeniem jest wyprodukowany przez nas fabularyzowany film dokumentalny „Pilecki”. Realizację filmu poprzedziła społeczna zbiórka pieniędzy – mówi Paulina Wądrzyk, prezes Stowarzyszenia.

O akcji społecznej Stowarzyszenia Auschwitz Memento pisały polskie i światowe media. W ciągu 2,5 roku ukazało się niemal tysiąc materiałów dziennikarskich. Portal www.projektpilecki.pl odwiedziło ponad 150 tysięcy osób, a profile społecznościowe administrowane przez Stowarzyszenie zyskały niemal 80 tysięcy fanów. W 2013 roku w rocznicę ucieczki Pileckiego z Auschwitz trasą ucieczki przeszli muzycy rockowego zespołu Forteca. Powstał film dokumentalny „Ucieczka z Piekła. Śladami Witolda Pileckiego” (można go wciąż oglądać w TVP i TV Republika) oraz utwór „Ochotnik” (ponad płyta Fortecy „Rotmistrz” wydana w ramach akcji Projekt: Pilecki. Utwory poświęcone rotmistrzowi nagrały również dwa zespoły Joined i Cold Calculated.

W maju ubiegłego roku rozpoczęły się zdjęcia do filmu, które były realizowane m.in. w Warszawie, Krakowie, Częstochowie, Łopusznej, Nowym Wiśniczu, Nawojowej Górze, Oświęcimiu, Jawiszowicach, Brzeszczach, Brzezince i w San Giogio we Włoszech. Do prac nad filmem pozyskano wielu zawodowych aktorów z Warszawy, Krakowa, Poznania, ale też licznych partnerów społecznych: Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Okręg 2. w Nowym Jorku, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Krakowska Szkoła Filmowa, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie, Grupa Teatralna „Czwarta Ściana” z Jawiszowic, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 21. Bayerische Infanterie Regiment 17. Infanterie Division z Nowego Targu, Grupa Rekonstrukcji Historycznych Batalion Obrony Narodowej „Oświęcim” z Bielan, Stajnia Terenowo-Rajdowa Nawojowa Góra k/Krakowa, zespół FORTECA.

Co jednak najważniejsze niemal we wszystkich działaniach towarzyszyli realizatorom przedstawiciele rodziny Witolda Pileckiego (syn, wnuki, prawnuki), doceniając społeczny, obywatelski wymiar przedsięwzięcia (film został w całości sfinansowany przez internautów).

Film „Pilecki” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego będzie miał swą kinową premierę we wrześniu br. w 75. rocznicę deportacji Witolda Pileckiego do KL Auschwitz. W filmie wystąpili wybitni aktorzy młodego pokolenia: Marcin Kwaśny jako Witold Pilecki i Piotr Głowacki jako Tomasz Serafiński.

inf

Komentarze są zamknięte