NGO Pilchowice: Radość przyćmiona ludzką tragedią

Niezależna Gazeta Obywatelska1

NGO Pilchowice3Jak co roku po każdej z wypraw, młodzi podróżnicy z Pilchowic organizują spotkanie podsumowujące. W tym roku było to już VIII podsumowanie Szkolnej Ekspedycji do Turcji.  Gościem honorowym spotkania, które odbyło się 25 marca w tutejszej szkole był Starosta Powiatu Gliwice pan Waldemar Dombek, obecny był również Wójt Gminy Pilchowice pan Maciej Gogulla.

Obecni byli przedstawiciele inspektoratu na szczeblu powiatowym oraz licznie zebrani przedstawiciele mediów lokalnych. Wśród zebranych nie mogło zabraknąć sponsorów, bez których żadna z wypraw nie mogłaby dojść do skutku i oczywiście osoby najważniejsze, rodzice którzy bardzo przeżywają każdą z ekspedycji i z uwagą śledzą poczynania swoich pociech dzięki relacjom w lokalnej prasie, radiu i telewizji.

Dyrektor Zespołu Szkół w Pilchowicach pan Łukasz Kwiotek dokonał otwarcia spotkania, tym razem było jednak nieco inaczej. Zebrani goście zostali poproszeni o powstanie i uhonorowanie minutą ciszy tragedii lotniczej która miała miejsce na terenie Francji. ,,Na pokładzie samolotu znajdowało się szesnaścioro młodych ludzi wspomina dyrektor, byli to rówieśnicy naszej młodzieży. Podróżowali w podobnym celu, ich zadaniem było poznanie kultury i języka hiszpańskiego. Wracali do domu w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku. Ich bliscy oczekiwali z niecierpliwością na ich powrót. Niestety podobne spotkanie podsumowujące ich wyprawę nigdy się nie odbędzie, a będzie miało zupełnie inny charakter. Będzie przepełnione bólem i łzami.

Pogrążeni w smutku, cieszmy się z szczęśliwego powrotu naszej młodzieży, dodaje dyrektor i posłuchajmy wspomnień z kolejnej wyprawy.”

Niecodzienne spotkanie:

VNGO PilchowiceIII edycja Szkolnej Ekspedycji dobiegła końca, pomysł który zrodził się w pilchowickiej szkole zaowocował współpracą jednej z knurowskich szkół średnich. Dyrektor LO im. Ignacego Paderewskiego w Knurowie pani Dorota Gumienny bacznie przygląda się poczynaniom młodzieży i wychowawcom pilchowickiej szkoły. I tak 25 marca 2015 roku doszło do oficjalnego podpisania umowy o partnerskiej współpracy pomiędzy obydwoma placówkami, ułatwi to współpracę i pozwoli na rozszerzenie partnerskiej działalności. To kolejny przykład wart naśladowania, który w niedalekiej przyszłości przyniesie niewątpliwie wiele korzyści obydwu stronom.

Tradycyjny poczęstunek:

Każde ze spotkań podsumowujących kończy się poczęstunkiem który przygotowuje młodzież. Podczas każdej z ekspedycji poznają nie tylko kulturę danego kraju ale również tajniki wiedzy kulinarnej danego obszaru. Na podstawie zebranych przepisów kulinarnych sporządzają dania stanowiące wizytówkę odwiedzanego kraju a podczas spotkania częstują owymi specyjałami zebranych gości.

Tadeusz Puchałka, NGO Gliwice, Pilchowice

  1. Irena
    | ID: 21a70093 | #1

    Gdzie kobieta rządzi to wiadomo,ze o zapelnionym żołądku nie zapomina.Współpraca zawsze jest cenna Całe życie przeciez otaczamy sie ludzmi, uczymy sie od nich, mniej lub bardziej radośnie idziemy prostymi ścieżkami do celu.Zycze szczęscia wspaniałej,polskiej młodziezy i pedagogom.

Komentarze są zamknięte