Wielka Manifestacja Związków Zawodowych w Opolu [fotorelacja]

Autor Obywatelski5

DSC_0191 (1024x678)Przez Opole przemaszerowała wielka manifestacja około 700 związkowców z trzech największych związków zawodowych w kraju – NSZZ „Solidarność”, OPZZ oraz FZZ. Przemarsz rozpoczął się spod gmachu poczty a następnie przeszedł ul. Krakowską pod urząd wojewódzki i marszałkowski.

Manifestacja zatrzymywała się kilkakrotnie, gdy przyłączali się do niej protestujący m.in. filharmonicy opolscy. Instytucje kulturalne reprezentowali również pracownicy Teatru Kochanowskiego, Muzeum Śląska Opolskiego i Biblioteki publicznej.

Po dotarciu na miejsce związkowcy wygłosili siedem postulatów dotyczących naszego województwa adresowanych do władz regionu: wojewody i marszałka. Było to m.in.: apel o opracowanie strategii rozwoju regionalnego przemysłu oraz powstrzymanie emigracji mieszkańców Opolszczyzny poprzez zapewnienie im godziwej pracy i płacy, o udzielenie większego wsparcia finansowego jednostkom kultury, o walkę o zmianę ustawy o podatku CIT i o przywrócenie żeglowności Odry.

Prócz tego związkowcy wygłosili 12 postulatów społeczno-gospodarczych opracowanych przez ogólnopolski Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy.

autor i fot. Grzegorz Krukowski

 1. miziaforum
  | ID: a7575bc2 | #1

  do admina teraz ruszajcie z opolską strukturą R.N !!! i to jak najszybciej – to dobra rada

 2. Irena
  | ID: 19574d74 | #2

  A co osiągnęli?? Czy to nie lepiej pójść bezpośrednio do Wojewody?? On jest przedstawicielem rządu w terenie. A ile ta trumna kosztowała? i te rekwizyty. A moze by sie związkowcy podzielili swoimi poborami,których srednia wynosi 7 tysięcy złotych?? a niektorych i 14 tysięcy. Siądżcie,zatrzymajcie się na chwile i pomyślcie.Rozum w cenie.

 3. | ID: d0342749 | #3

  @Irena
  Droga Pani Ireno. Szkoda, że tylko Ireno, bo to coś w stylu J23 znowu nadaje… Zacznę od odpowiedzi na pytania. Żeby coś osiągnąć konieczne są konstruktywne działa, w których skład wchodzą m.in. tego typu manifestacje, mające na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej, mediów i przede wszystkim polityków na problemy pracownicze i społeczne, które obecny rząd ma w głębokim „poważaniu”… Wojewoda wiedząc dokładnie o dacie i godzinie manifestacji… „wyparował”. Trumna nic nie kosztowała… została po prostu wypożyczona – związek zawodowy nie pozwoli sobie na przeznaczenie składek członkowskich na sporządzenie tego typu rekwizytów. A co do poborów, to z tytułu działalności związkowej nie otrzymuję ani grosza. Pracuję na etacie w Poczcie Polskiej S.A. i w godzinach pracy wykonuję swoje obowiązki służbowe, a na działalność związkową przeznaczam swój prywatny czas. Kiedyś Polacy poświęcali swoje życie dla dobra Ojczyzny i jej obywateli np. AK, WiN itp. Ja nie mogę się z nimi równać, gdyż jak zaznaczyłem, poświęcam tylko swój prywatny czas. Wynagrodzenie otrzymuję tylko i wyłącznie za pracę wykonywaną na rzecz Poczty polskiej S.A. Co do jego wysokości, to proszę mi wierzyć, że nie bardzo jest czym się dzielić. A co do rozumu… to proponuję zmienić media, z których pozyskuje Pani informacje. Niektóre potrafią naprawdę mocno „wyprać mózg”. Po pewnym czasie człowiek poddawany działaniom takich mediów, prezentowaną przez nie interpretację zdarzeń, przyjmuje jako swoją. To się nazywa socjotechnika! Dlatego też parafrazując Panią proponuję zatrzymać się się na chwilę i pomyśleć. W obecnej sytuacji w kraju, autonomiczne myślenie obywateli jest wręcz bezcenne.
  Pozdrawiam
  Dariusz Jackowski
  NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej w Opolu

 4. Irena
  | ID: 19574d74 | #4

  Szanowny panie Jackowski.Nie korzystam z rezimowych mediów, więc mózg nie mam wyprany jak to pan sugeruje. Posługuje się rozumem. Rozmawiam z wieloma rodakami i to co usłyszalam napisałam,nikogo nie chcąc obrażać,bo to nie jest w moim stylu. Ciesze sie ,ze ma pan prace,ze czas swój prywatny poświęca w dobrym celu,ale trzeba sie zastanowić czy nie można inaczej,Widowiskowa jest manifestacja z trumną w tle,ale trumna służy do pochówku zmarłego.Taki widok jeszcze bardziej pogrąża społeczeństwo,które już dość ma biedy i jest bezsilne. Ponownie proponuje zatrzymanie się na chwile i przeprowadzenie rozmów na temat wyborów prezydenckich.Tutaj można być skutecznym.Swój cenny głos oddać na kandydata nie z tej reżimowej władzy PiS,,PO,,PSL,,SLD,,ktora Was wyprowadziła na ulice, zamiast czas z rodziną spędzić i cieszyć się z życia.Mądrych mężczyzn mamy i dlatego proszę abyście sprawy wzięli w swoje ręce.Bo tutaj możecie być skuteczni, a nie na drodze, na manifestacji.Zycze wszystkiego co najlepsze.Dobrego Dnia..

 5. ely
  | ID: 4998cf7c | #5

  Na 25 lat transformacjj rządy prawicy to 0,5 roku rządów : obalonego nocą premiera Olszewskiego (przez Panów : Wałęsę, Tuska, Mazowieckiego, Geremka,Moczulskiego, Pawlaka ) i 2 lata rządów PIS. Pozostałe 22,5 roku to rządy liberalno-lewicowe tj. , Unii Wolności ,SLD, PSL i PO !!!! To z rządów liberalno -lewicowych mamy w Polsce taki „dobrobyt”- II Irlandię z Polakami jako niewolnikami w roli głównej !!!

Komentarze są zamknięte