Harcerska „Akcja Paczka” na Litwie. Harcerze ZHR z Głubczyc odwiedzili rodaków na Kresach [fotorelacja]

Redaktor

DSC_0140W dniach od 12 do 15 grudnia 2014 r. reprezentacja głubczyckiego środowiska Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej przebywała na Litwie, gdzie zawieziono dary dla Domu dziecka w Solecznikach.

Wileńszczyzna to teren wyjątkowy, gdyż żyje tam liczna mniejszość polska. Pod tym względem szczególnie wyróżniają się Rejony Soleczników i Wilna. W samych Solecznikach ok. 70% mieszkańców stanowią mieszkający tam od pokoleń Polacy. W związku z powyższym nie powinien dziwić fakt, że w solecznickiej placówce większość dzieci stanowią nasi rodacy.

Wizyta w Domu Dziecka w Solecznikach była głównym punktem pobytu na Litwie. Poza przekazaniem prezentów, dla wychowanków placówki zorganizowane zostały zajęcia plastyczne, gry, zabawy, śpiewogrania. Dzieci bez problemów porozumiewają się w języku polskim i zawsze z wielkim zainteresowaniem przyjmują gości z Polski.

Będąc na Wileńszczyźnie nie sposób było zrezygnować z wizyty w ważnych dla Polaków miejscach historycznych. Odwiedziliśmy wileńskie stare miasto, kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej, cmentarz na Rossie, miejsce kaźni wileńskich Polaków i Żydów na podwileńskich Ponarach, a w drodze powrotnej do domu zamek w Trokach.

Wielką życzliwością i gościnnością otoczyli nas harcerze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie z Wileńskiego Hufca Maryi, którzy przyjęli nas na nocleg w szkole na wileńskiej Lipówce, oraz członkowie Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej, którym przekazaliśmy część darów dla potrzebujących rodaków mieszkających w okolic Wilna. Przedstawiciel WMP, Rajmund Klonowski, odkrywał przed nami karty wileńskiej historii.

Polacy mieszkający na Kresach potrzebują naszego wsparcia. Nie chodzi jedynie o pomoc materialną, która jest istotna, lecz przede wszystkim o pokazanie rodakom, że o nich nie zapominamy. Dlatego zachęcamy wszystkich do odwiedzania Kresów i nawiązywania kontaktów z kresowianami.

W imieniu swoim i naszych solecznickich przyjaciół składamy serdeczne podziękowania parafianom Parafii N.N.M.P. w Głubczycach, uczniom i nauczycielom Liceum Ogólnokształcącego w Głubczycach, Szkoły Podstawowej nr 7 w Opolu, szkół w gminie Strzeleczki i wszystkim prywatnym ofiarodawcom, którzy przyczynili się do zorganizowania w naszym środowisku tegorocznej „Akcji Paczka”.

Mateusz Fila, Marcin Żukowski
fot. Mateusz Fila

Za ZHR Głubczyce

Komentarze są zamknięte