Komisja rewizyjna dla opozycji tylko nie w Warszawie

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Sesja Rady Miasta Opola [fot. Andruch]Radni Platformy Obywatelskiej w Warszawie nie chcą pozwolić by na stanowisku przewodniczącego komisji rewizyjnej zasiadał przedstawicie opozycji czyli Prawa i Sprawiedliwości. To zła praktyka – mówi Joanna Załuska dyrektor programu Masz Głos, Masz Wybór. W Opolu został szefem komisji rewizyjnej radny Marcin Gambiec z MN. 

Wybory samorządowe już za nami, a przed nowymi władzami pierwszy sprawdzian – ustalanie składów komisji rewizyjnych. To bardzo ważne, ponieważ to właśnie komisje rewizyjne pozwalają radnym kontrolować działalność wójtów, burmistrzów i prezydentów, gminnych jednostek organizacyjnych (szkoły, przedszkola, domy kultury, biblioteki, ośrodki pomocy społecznej) i jednostek pomocniczych gminy (sołectwa, osiedla, dzielnice).

Najważniejsze zadania komisji rewizyjnej:

• opiniowanie wykonania budżetu
• występowanie do rady gminy z wnioskiem o udzieleni lub nie udzielenie wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi absolutorium. Nie udzielenie absolutorium jest równoznaczne z podjęciem inicjatywy w sprawie odwołania wójta w drodze referendum.

Przewodniczący komisji rewizyjnej wyznacza tematy, którymi zajmie się komisja i prowadzi jej posiedzenie – to on decyduje o tym, komu uda się dojść do głosu. W myśl zasady „nikt nie może być sędzią we własnej sprawie” funkcji przewodniczącego komisji nie powinien sprawować radny większościowego klubu. W przeciwnym wypadku działania komisji mogą mieć charakter fasadowy. Fundacja Batorego postuluje wręcz stworzenie wymogu prawnego w tej kwestii i taki postulat zgłosi do sejmowej komisji nadzwyczajnej, której utworzenie zapowiedziała premier Ewa Kopacz, i która ma zająć się nowelizacją ustaw samorządowych. – wyjaśnia Joanna Załuska.

Info prasowa

 1. ely
  | ID: 6d2e0f9c | #1

  Pan prezydent Komorowski z PO nazywa dzisiaj szaleńcami tych, którzy podważają wynik wyborów do sejmików z 16.11.2014 r., tych którzy zwracają się o pomoc do Parlamentu Europejskiego a jak Pan Komorowski jako członek PO zachowywał sie przed wyborami 2007 r., czy też nie wzywał o obserwatorów na wybory ??? Gdbyby PIS przeprowadzał tak wybory jak odbywaja sie pod rządami PO-PSL to ani PO ani PSL nie wygraliby żadnych wyborów !

  Link z wypowiedzią Pana Komorowskiego z PO z 2007 r., chyba dzisiaj jako prezydent o swojej wypowiedzi zapomniał, więc co z tym szaleństwem było w 2007 r.

  https://www.youtube.com/watch?v=qL8INz6kfuc#t=12

 2. ely
  | ID: 6d2e0f9c | #2

  Marsz w obronie demokracji i uczciwych wyborów – Warszawa, 13.12.2014 r. godz.13 Plac Trzech Krzyży

  http://marsz13grudnia.pl/

Komentarze są zamknięte