Mamy wreszcie odnowiony zabytkowy dworzec w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Dworzec GłównyOdnowiona z najmniejszymi detalami elewacja, odrestaurowane wnętrza oraz poprawa bezpieczeństwa i dostosowanie do obsługi osób niepełnosprawnych to główne efekty przebudowy dworca Opole Główne. Dziś (04.12.) został on oficjalnie otwarty dla podróżnych.

Głównym celem inwestycji była poprawa komfortu korzystania przez podróżnych z dworca, jego estetyki, a także bezpieczeństwa oraz dostosowania go do obsługi osób niepełnosprawnych. – Opole Główne to trzeci po Brzegu i Kluczborku dworzec na Opolszczyźnie, który został poddany kompleksowej przebudowie w ostatnich latach. Jesteśmy przekonani, że będzie dobrze służył podróżnym i mieszkańcom Opola – mówi Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A.

Dawny blask odzyskała bogato zdobiona elewacja, która została podkreślona przez nową iluminację składającą się aż ze 121 punktów świetlnych. Renowację przeszły wykonane z piaskowca detale architektoniczne na budynku wejściowym i głównym oraz historyczna stolarka drzwiowa, a także wielkie rozetowe okna budynku głównego.

Wewnątrz dworca poza kasami biletowymi, toaletami i poczekalnią, podróżni mogą skorzystać z saloniku prasowego Relay, sklepu Carrefour Express i 1 Minute, księgarni oraz piekarnio-cukierni. Zachowano historyczne elementy wystroju wnętrza. Renowacji poddano drewnianą stolarka kasową wraz z 9 herbami oraz stoliki i barierki kasowe. Odnowiono okładziny z cegieł szkliwionych oraz posadzkę z motywami floralnymi w holu głównym. Konserwację przeszły malowidła zlokalizowane w poczekalni.

Dworzec stał się przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Pojawiły się nowe windy. Dwie z nich zlokalizowane przy tunelu łączącym budynek wejściowy z głównym. Ponadto w posadzce umiejscowiono linie prowadzące z polami uwagi, co ułatwi przemieszczanie się osobom niewidzącym. Obniżono okienka kasowe.

W celu poprawy bezpieczeństwa na dworcu i w jego najbliższym otoczeniu rozbudowano system monitoringu. Zamontowano nowe systemy informacji wizualnej, głosowej oraz elektroniczne tablice z odjazdami i przyjazdami pociągów zsynchronizowane z tablicami na peronach. Poprzez wymianę instalacji i ocieplenie budynku od wewnątrz poprawił się stan techniczny budynków i wzrosła ich energooszczędność.

Swoje oblicze zmienił plac przed dworcem. We wschodniej jego części wybudowano parking, który pomieści około sześćdziesiąt samochodów. Przed wejściem głównym do budynku dworca powstał deptak. Natomiast po lewej stronie wyeksponowano przestrzeń z zabytkowym parowozem, gdzie oprócz oświetlenia wysokiego zostało zamontowane ogrodowe. W ramach przebudowy placu zlikwidowano bariery architektoniczne utrudniające przemieszczanie się osób niepełnosprawnych.

Inwestycja na dworca Opole Główne była finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych. Jej wartość to 15 milionów złotych netto.

Bartłomiej Sarna
Rzecznik Prasowy PKP S.A. we Wrocławiu

 

  1. Irena
    | ID: 8fc580e6 | #1

    A jednak, PKP ma wlasne srodki.Ma tez srodki budzetowe. Wiec wykonało inwestycje,ktora i pieknie wyglada i jest praktyczna.Dziekuje ,jako pasazerka.

Komentarze są zamknięte