NGO Wrocław: Marsz Rotmistrza Pileckiego [fotorelacja]

Niezależna Gazeta Obywatelska6

mrp7Mimo bardzo niesprzyjającej aury, z inicjatywy Stowarzyszenia Koliber, Fundacji „Sapere Aude” i Stowarzyszenia Odra- Niemen, odbył się we Wrocławiu Marsz Pamięci Rotmistrza Pileckiego. Na rynku w sobotę 17 maja o godzinie 11.00, zgromadziło się około 100 osób, które przeszły głównym traktem miasta pod pomnik Rotmistrza przy Fosie Miejskiej.

W Marszu wzięli udział głownie ludzie młodzi, w tym członkowie Obozu Narodowo Radykalnego, Młodzieży Wszechpolskiej, były osoby z ruchu Solidarni 2010, kibice WKS Śląsk Wrocław oraz Oławscy Patrioci. Pod pomnikiem- po odśpiewaniu Hymnu- głos zabrali organizatorzy w tym Tomasz Moliński, który przedstawił biogram Witolda Pileckiego, a następnie posłanka Beata Kempa, Jerzy Michalak- wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, oraz Zbigniew Lazarowicz – kombatant, żołnierz Związku Walki Zbrojnej, wielokrotnie odznaczony.

Wszyscy rozmówcy podkreślali wage czynu rotmistrza Pileckiego oraz jego bohaterstwo, które powinno być przykładem dla przyszłych pokoleń. Organizatorzy zapewnili zgromadzonych, iż zamierzają corocznie organizować taką uroczystość, która odbywać się będzie pomiędzy datami rocznicowymi urodzin i tragicznej śmierci Rotmistrza Pileckiego.

Uroczystość, w strugach deszczu, zakończyła się recytacją wiersza Zbigniewa Herberta „Przesłanie Pana Cogito”.

Tomasz J. Kostyła

 1. Irena
  | ID: d606760c | #1

  Dziekuje za fotorelacje.Serce rośnie,gdy młodzi Polacy nie zapominaja o rotmistrzu Pileckim.Strugi deszczu nie przeszkadzaja.nawet kombatantom,ktorzy pamietaja,ze walczyli o Wolnosc naszej Ojczyzny i jeszcze żyją.Czas aby spisywać dzieje świadków,bohaterów,bo Ich zycie zmierza w wieczność.Dziekuje organizatorom i uczestnikom Marszu Pileckiego.
  Chwała i Czesc Bohaterom!!

 2. ely
  | ID: b4735ddb | #2

  W niedzielę rano na ulicach Opola pojawiły sie plakaty wyborcze jakiegoś kandydata z PO, może nic by nie dziwiło wszakże są wybory do europarlamentu, ale kandydata PO reklamuje prezydent Wrocławia Pan Dutkiewicz były członek PO, ten sam który zaprosił na Uniwersytet Wrocławski stalinowskiego zbrodniarza , oficera NKWD Pana Baumana. Przeciwko młodym ludzi, którzy głosno sprzeciwili sie tej decyzji w auli uniwersyteckiej jak również pod gmachem uniwersyteckim niosąc zdjęcia ofiar kata Baumana skierowano sprawę do sądu. Czekają na wyroki.
  Brawa dla młodzieży wrocławskiej za patriotyzm, za umiłowanie historii własnego kraju i narodu, kiedy ta w okresie rządów PO jeszcze do agresji Rosji na Krym była wyśmiewana, dyskredytowana.Zresztą sam Pan Tusk podkreślił kiedyś w swojej wypowiedzi,że polskość to nienormalność i on sam nie zamierza tego brzemię dzwigać na swoich barkach. Teraz tuż przed wyborami organizuje huczne obchody bitwy pod Monte Cassino, tak swoją drogą dobrze, tylko pomyśleć czy byłyby tak huczne gdyby nie zbliżające sie wybory.
  Przed ksiedzem Pan Tusk powiedział,że klękać nie będzie ale juz przed wyborami załatwiono mu audiencje u papieża Franciszka. Nawet papieża Franciszka chce wykorzystać. Wstyd !

 3. Irena
  | ID: d606760c | #3

  @ely.Tez obserwuje te zaloty.Przeciez premier, swoim postepowaniem nie swiadczy,ze jest katolikiem i to praktykujacym. Audiencja jest mu potrzebna,zeby fotke miał,dla pijaru. Doskonale sie na nim poznalismy. A kto na tym plakacie wyborczym swoja dwulicowa gębe promuje.A ząbki wyszczerza????

 4. Anonim
  | ID: dfd0c895 | #4

  @ely
  Na szczęście poseł Kempa była na marszu zapewniając jego apolityczność.

  Akurat idole wszelkich prawoskrętnych Jaro i Lech zawsze sobie przypominali o uroczystościach patriotycznych przed wyborami, więc przyganiał kocioł garnkowi, choć pamiętam też, że w 2009 r. na uroczystościach na Monte Cassino też był Tusk, a nie było jakichkolwiek wyborów, a co ważne byłem na tych uroczystościach wraz z kolegami miłośnikami historii II Korpusu.

 5. z Niemodlina
  | ID: 6cb2a3e2 | #5

  @Anonim

  W 2009r to Prezydent Lech Kaczyński był na Monte Cassino,a później został przyjęty na audiencji u Papieża Benedykta XVI,a wybory prezydenckie miały być dopiero za 1,5 roku. POkaż mi jakiekolwiek info, że Donald T. był w 2009r na Monte Cassino, bo jakoś sobie takiej wizyty nie przypominam.

  W ogóle co bandyta prowadzący politykę na kolanach, finansowany z zewnątrz przez delikatnie mówiąc nieprzychylne Polsce państwo, może mieć wspólnego z polską historią i godnym upamiętnieniem polskich żołnierzy ??? Ten ryży matoł i jego szajka z PO-PSL na co dzień właśnie POkazują jakimi są „patriotami” choćby poprzez to, że lewackie projekty i często antypolskie paszkwile mogą zawsze liczyć na rządową POmoc, dofinansowanie i promocję, a takie produkcje jak choćby „Historia Roja” nie mają szans na dofinansowanie z rządowego ministerstwa, czy nawet spółek skarbu państwa, przykładów jest aż nadto.
  To oczywiste,że gdyby nie kampania wyborcza, ten przebiegły oszust i manipulator nie pojawiłby się na Monte Cassino.
  Wracając do Beaty Kempy, to kto POlitykom PO zabronił uczestniczyć w tym marszu ???? Było jakieś POlecenie, czy sami uznali, że się nie opłaca, bo np. może być mało osób, albo deszcz pada ??? :)

 6. Anonim
  | ID: b6feb51b | #6

  Adaś bo ci żyłka pęknie…

Komentarze są zamknięte