W Nysie zostanie odsłonięta tablica poświęcona mjr. Hieronimowi Dekutowskiemu ps. „Zapora”

Redaktor1

Zapora_Plakat_1W środę 14 maja odbędzie się w Nysie uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej mjr. Hieronimowi Dekutowskiemu ps. „Zapora”. Losy polskiego Bohatera II wojny światowej, cichociemnego, dowódcy oddziałów WiN i AK tragicznie splotły się z miastem. To tu w  1947 r. został pojmany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Po okrutnym śledztwie zamordowany w 1949 r. Jego szczątki odnaleziono dopiero w 2012 r. podczas prac ekshumacyjnych na Łączce cmentarza powązkowskiego w Warszawie. Zidentyfikowany rok później. Wraz z tą informacją pojawiła się wiadomość, że H. Dekutowski wraz z siedmioma swoimi podkomendnymi zostali złapani w Nysie.

tablica_zaporaPod koniec 2013 r. powstał Społeczny Komitet, który postawił sobie za zadanie ufundowanie tablicy pamiątkowej poświęconej Majorowi „Zaporze”. W tym celu przeprowadzono publiczną zbiórkę pieniędzy w postaci sprzedaży cegiełek. Uzyskany z nich odchód pozwolił na zakup tablicy z odlanym w brązie wizerunkiem H. Dekutowskiego. Jej autorem jest prof. Marian Molenda, nyski artysta rzeźbiarz.

Wg zeznań jednego z zatrzymanych razem z „Zaporą” żołnierzy, przed wyjazdem na Zachód Europy mieli spotkać się w Nysie w kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 6. To właśnie na niej zawiśnie tablica. Na uroczystości obecna będzie siostrzenica majora Dekutowskiego. On sam, zamordowany w wieku ledwie 31 lat, nie założył rodziny i umarł bezpotomnie. Po odsłonięciu odbędzie się konferencja popularno – naukowa przygotowana przez Delegaturę IPN w Opolu oraz Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego PWSZ w Nysie.

Informacja pochodzi ze strony: http://www.nysa.eu/aktualnosc-6442-w_nysie_bedzie_tablica_pamiatkowa.html

  1. Irena
    | ID: 6d973339 | #1

    Srodowisko miasta jest patriotyczne Interesuje sie Żołnierzami Wykletymi.Pamieta.Zapalmy znicze….,bukiet kwiatów biało- czerwonych,…niech przypomni młodego Polaka,który zycie Ojczyznie oddał….Chwała Bohaterom.Cześć Ich Pamięci.!!

Komentarze są zamknięte