Kartka z kalendarza: dziś mija 63. rocznica śmierci Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”

Niezależna Gazeta Obywatelska4

Historia RojaMieczysław Dziemieszkiewicz, ps. „Rój” urodził się 25 stycznia 1925 r. w Zagrobach w powiecie łomżyńskim. żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, działacz polskiego podziemia antykomunistycznego na północnym Mazowszu. Dziemiszkiewicz był synem Adama i Stefanii z d. Świerdzewskiej. W 1939 r. ukończył szkołę powszechną w Różanie. W czasie okupacji uczęszczał na kursy tajnego nauczania w Makowie Mazowieckim, pracując jednocześnie w niemieckim przedsiębiorstwie przewozowym. Wiosną 1945 r. został wcielony do 1. zapasowego pułku piechoty LWP w Warszawie, skąd zbiegł na teren powiatu ciechanowskiego, po czym wstąpił do oddziału NSZ-NZW ppor. Mariana Kraśniewskiego „Burzy”, przybierając pseudonim „Rój”. Początkowo był łącznikiem między Komendą Okręgu a Komendą Powiatu. 8 sierpnia 1945 r. Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój” został odznaczony Krzyżem Walecznych. W 1948 r. został awansowany do stopnia starszego sierżanta. Na polecenie dowódcy kompanii Mariana Koźniewskiego „Waltera”, wobec masowych aresztowań dokonywanych przez UB w Ciechanowie, stworzył patrol Pogotowia Akcji Specjalnej NZW (Narodowego Zjednoczenia Wojskowego), którego został dowódcą. Jako dowódca patrolu PAS dowodził wieloma akcjami przeciw komunistom, siłom bezpieczeństwa oraz ich agenturze. Zginął w nocy z 13 na 14 kwietnia 1951 r. w Szyszkach w powiecie pułtuskim w trakcie próby przedarcia się z podwładnym Bronisławem Gniazdowskim ps. „Mazur” przez obławę 270 żołnierzy z I Brygady KBW i nieustalonej liczby funkcjonariuszy UBP i MO. Do jego śmierci przyczyniła się kobieta, którą st. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. Rójkochał. Pośmiertnie został odznaczony 13 października 2007 r. przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Treść przysięgi oddziału „Roja”:

„Walkę o Wielką Polskę uważam za największy swój obowiązek. Wstępując w szeregi NZW mam szczerą i nieprzymuszoną wolę. Wpierw zginę, aniżeli zdradzę. Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu w Trójcy Świętej Jedynemu, że wiernie będę walczył o niepodległość Polski. Rozkazu Wodza Naczelnego oraz wszystkich innych przełożonych będę słuchał i posłusznie wykonywał. Tak mi dopomóż Bóg i Ty Królowo Korony Polskiej”.

Oprac. TK

 1. z Niemodlina
  | ID: d3ab985c | #1

  To,że POlska nie jest wolnym i suwerennym krajem, lecz rządzonym przez neobolszewię i czerwoną zarazę PO przekręcie przy okrągłym stole, dobitnie pokazuje sytuacja w jakiej znalazł się reżyser filmu „Historia Roja” pan Jerzy Zalewski!!! http://ratujmyroja.pl/

 2. IRENA
  | ID: 5038867c | #2

  @z Niemodlina. Dzięki za link. Niestety,ale masz racje,ze nie jesteśmy wolni i suwerenni.

 3. kominiarz
  | ID: 6d46e08b | #3

  CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !!! i na pohybel POlszewicy

 4. IRENA
  | ID: 5038867c | #4

  Wspaniała Postać.Cześć Jego Pamięci.!!!!

Komentarze są zamknięte