NGO Gierałtowice: Gorzkie żale. Męka Pana Jezusa

Niezależna Gazeta Obywatelska

OLYMPUS DIGITAL CAMERAMęka Pana Jezusa Chrystusa – według św. Jana w wykonaniu połączonych chórów Gminy Gierałtowice oraz solistów tychże zespołów wprowadziła wiernych zgromadzonych w kościele pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w podniosły czas zadumy i oczekiwania. Słowo powitalne wygłosił Ks. Wikary Jan Mrukowski. Wprowadził  wiernych i zgromadzonych w kościele w swoisty nastrój wielkiego smutku, jeszcze raz mieliśmy okazję usłyszeć czym była śmierć Chrystusa…

Czy jest nam potrzebne dziś, 2 000 lat po tych wydarzeniach przypominanie o ostatniej drodze Jezusa. Dziś kiedy to, na wszystko mamy gotową odpowiedź, Kłamstwo  bluźnierstwo zajmuje miejsce prawdy. Gdzie szukać ma właściwej drogi współczesny człowiek?…

Oto w ,,OLYMPUS DIGITAL CAMERAMęce Pańskiej” jest odpowiedź. Przychodzi taki czas kiedy to jeszcze nie dawno butni i pewni siebie wyzuci z ludzkich uczuć cyniczni hipokryci. Nagle klękamy, wsłuchując się w głos artystów wypowiadających słowa św. Jana. Odchodzą gdzieś daleko, fałsz, obłuda, zdrada, kłamstwo… Z pokorą i żalem pochylamy się nad cierpieniem Chrystusa, stajemy się godnymi by stać obok Syna Bożego, Proroka wszech czasów. Właśnie wtedy, gdy ni stąd ni zowąd czujemy nieprzenikniony żal a często bywa, że nagle poczujemy na policzku kroplę o dziwnie słonym smaku, to dowód, że jest w nas wiara. Cierpimy razem z Nim, choć dwa tysiąclecia dzielą nas od tych wydarzeń.

 Słuchając pieśni pasyjnych odczuwamy ból każdego człowieka z osobna, gdyby tak pokora stała się tym czym na co dzień jest chleb powszedni, nie tylko przy okazji Wielkiego Postu, pewnie nie byłoby teraz problemów w różnych częściach świata ani tylu dziecięcych łez  bo rodzice już się nie kochają, a ja kocham ich oboje… Wsłuchując się w słowa Męki Pańskiej pochylamy głowę i zaglądamy do wnętrza naszej skołatanej duszy. Chóralny śpiew to jeden z rodzajów modlitwy, rozmowy z samym sobą, szczery rachunek sumienia. Każdy z nas cierpiąc, przeżywając trudne chwile, pomaga nieść krzyż Chrystusowi. Droga krzyżowa trwa, choć Jezus pokonał śmierć, my zapominając o tym, że On umarł za nas na krzyżu za nasze grzechy, odwracamy się od Niego i sami rozpoczynamy jego drogę ku cierpieniu – od nowa.

Potrzebny jest nam, słabym istotom czas w którym mamy okazję do powrotu. To czas Wielkiego Postu, czas szczerej modlitwy i zadumy nad samym sobą… Koncert w Gierałtowicach w wykonaniu połączonych chórów dał możliwość przeżycia smutku, żalu i piękna  zarazem, nie często bowiem mamy okazję słyszeć ponad stu osobowy zespół i solistów głoszących słowa Ewangelisty, który daje nam możliwość przeżycia sądu i męki Chrystusa – jeszcze raz.

Zgromadzonych w kościele wiernych, przywitała Wice Prezes Towarzystwa Śpiewaczego Chóru ,,Skowronek” pani Weronika Czech; ,,Dziś mamy zaszczyt powitać w murach naszego kościoła trzy chóry Gminy Gierałtowice. Zaśpiewają z nami chór ,,Cecyliaz Paniówek, nasz starszy brat chór ,,Słowikz Przyszowic oraz nasz tegoroczny jubilat gierałtowicki ,,Skowronek”. W dzisiejszym koncercie będziecie państwo mieli okazję wysłuchać solistów, którzy wcielą się w postacie przedstawione przez św. Jana  i wprowadzą nas w tragiczny czas sądu nad osobą Jezusa Chrystusa. Niech czas spędzony w gierałtowickim kościele będzie chwilą  która na długo pozostanie wszystkim państwu w pamięci.

 Połączonymi chórami dyrygowali ; Henryk Mandrysz, Andronika Krawiec, Beata Stawowy.

Akompaniament – organy; Beata Stawowy, Andronika Krawiec, Hanryk Mandrysz.

Koncert  który odbył się w gierałtowickim kościele to nie tylko występ  mający  pozostawić  w sercach niezapomniane wrażenia tym wszystkim którzy przybyli do gierałtowickiej świątyni. Jest jeszcze coś… Coś co odbiega być może od tej podniosłej chwili jaką jest czas Wielkiego Postu, a jednak jest równie ważne. Po raz kolejny pokazuje jak dobrze jest pracować wszędzie tam, gdzie panuje zgoda i porozumienie. ,,Rozśpiewana jest Nasza Gmina” to słowa Wójta Gminy Gierałtowice pana dr Joachima Bargiela, wypowiedziane bardzo dawno a wciąż aktualne. Cztery miejscowości sołeckie, cztery chóry. To nie przypadek, to o czymś świadczyWójt rozmiłowanej w kulturze od ponad 100 lat gminy i tym razem zaszczycił wszystkich swoją obecnością  i wraz z małżonką z uwagą wysłuchali koncertu na ,, połączone chóry i wiarę w sercach” – swoich mieszkańców.

Jesteśmy mieszkańcami Knurowa, to kolejna nasza wizyta u was i kolejne niezapomniane chwile. Długo będziemy wspominać dzisiejszy koncert. Ma coś w sobie ta gmina. Prężnie działa tu GOK , jest wiele zespołów, wspaniały chór z długoletnią tradycją. Przydałby wam się Dom Kultury… Były to słowa grupy słuchaczy, mieszkańców sąsiadującego z Gierałtowicami miasta którzy przyjechali by po raz kolejny zakosztować  piękna, dziś przekazanego muzyką i śpiewem w gierałtowickim kościele.

Kolejny dzień  postnej zadumy mija, ten jednak był szczególny i pozostawi w sercu wszystkich którzy byli świadkami tego koncertu trwały ślad. Oto piękno wyrażone w modlitewnej pieśni – i niech tak pozostanie…

Autor: Tadeusz Puchałka, NGO Gierłatowice

Komentarze są zamknięte