Młodzież Kontra… czyli pod ostrzałem: Protesty nie odniosły skutku, TVP zawiesza emisję programu

Niezależna Gazeta Obywatelska

Młodzież kontraWładze TVP ostatecznie podtrzymały swoją decyzję ws. zawieszenia transmisji popularnego programu publicystycznego Młodzież Kontra… czyli pod ostrzałem – audycja zniknie z anteny na czas kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Czy powróci?

Mówiąc jednak po kolei, trzeba przypomnieć jak to się wszystko zaczęło. Otóż program Młodzież Kontra powstał na skutek współpracy działaczy krakowskich młodzieżówek politycznych i Redakcji TVP Kraków. Istotą programu są pytania, zadawane przez młodych przedstawicieli poszczególnych ugrupowań politycznych i stowarzyszeń, na które odpowiada zaproszony do studia gość – najczęściej zawodowy polityk. Premiera audycji nastąpiła w 2001 r. i nieprzerwanie od tamtej pory mogliśmy oglądać Młodzież Kontra regularnie raz w tygodniu, wyłączając oczywiście niektóre przerwy świąteczne oraz wakacje.

Obecnie Telewizja Polska po raz pierwszy w historii programu podjęła decyzję o zawieszeniu emisji na czas kampanii wyborczej, przeciwko czemu natychmiast zaprotestowali uczestnicy programu. W koalicji stojącej w jego obronie znalazły się praktycznie wszystkie ugrupowania i stowarzyszenia biorące w nim udział, zarówno te z prawej, jak i z lewej strony sceny politycznej.

Argumentowali, że nie widzą sensu w zdejmowaniu programu cieszącego się ogromną jak na TVP Regionalną oglądalnością (średnio około 300 tys. widzów). Przytaczano fakt, iż audycja podczas kampanii w wyborach prezydenckich z 2005 r. emitowana była przez pewien czas codziennie (jako debata właśnie w ramach kampanii). Wspominano śmiałe pytania w stronę gości, które prawdopodobnie z ust innego polityka czy dziennikarza by nie padły. Ogólnie utrzymywano, że program przy całej swojej formule (całkowity brak cenzury pytań zadawanych przez młodzieżówki) gwarantuje w znakomitym stopniu realizowanie konstytucyjnego prawa do wolności słowa, a w okresie przedwyborczym jest on dla opinii publicznej szczególnie cenny i potrzebny.

Działacze zainicjowali także protestacyjną akcję, w której zachęcali do wysyłania listów oraz maili do Rady Programowej Telewizji Polskiej oraz jej rzecznika prasowego, w której wyrażali swój sprzeciw przeciwko decyzji władz TVP. Do akcji przyłączyły się także tysiące internautów. Niestety – nie odniosło to zamierzonych rezultatów.

Młodzież Kontra, mimo wysokiej oglądalności, zepchnięta początkowo z TVP Info do TVP Regionalnej (w 2013 r.), teraz zdjęta będzie z anteny. Program jest na pewno dla sporej części polityków niewygodny – pytania w nim potrafią bowiem być merytoryczne, odważne i bezpośrednie. Obecnej koalicji rządowej taka forma debaty zdaje się być wyjątkowo nie na rękę skoro program marginalizowany jest przez Telewizję Polską, której kluczowe stanowiska obsadza bieżąca większość polityczna. Czy koalicja PO-PSL chce zamknąć usta młodym ludziom?

Uczestnicy audycji wyrażają nadzieję, że program po wyborach powróci na antenę – boją się bowiem, że zawieszenie emisji, może być pierwszym krokiem do całkowitej likwidacji programu.

Mateusz Rojewski

Komentarze są zamknięte