SP chce upamiętnienia przez Sejm RP płk. Kuklińskiego

Autor Obywatelski2

kuklinskiZ okazji przypadającej 11 lutego 10. rocznicy śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego Solidarna Polska złożyła dziś w Sejmie projekt uchwały upamiętniającej zasługi Pułkownika dla obalenia komunizmu w Polsce. Autorem uchwały jest poseł Patryk Jaki, a projekt składany jest w Sejmie już po raz trzeci.

Kukliński to jeden z najwybitniejszych Polaków walczących z komunizmem, a mimo to przez prawie 25 lat polski parlament udaje, że ta postać nie istnieje – mówił dziś poseł Patryk Jaki. 10. rocznica śmierci Ryszarda Kuklińskiego to najwyższy czas, by nazwać wreszcie dobro dobrem a zło złem. W ciągu ostatnich 40 lat nikt na świecie nie zaszkodził komunizmowi tak jak właśnie on.

Uzasadnienie Uchwały

W grudniu 1970 roku, kosztem życia kilkudziesięciu osób reżim komunistyczny brutalnie stłumił falę pokojowych, robotniczych wystąpień przetaczających się przez polskie wybrzeże. Pod wpływem dramatycznych wydarzeń, w trosce o losy kraju i Polaków, pułkownik Ludowego Wojska Polskiego Ryszard Kukliński podjął decyzję o nawiązaniu współpracy z CIA.

Z narażeniem życia swojego i swojej rodziny, przez dziesięć lat pułkownik Kukliński przekazał amerykańskiemu wywiadowi ponad 40 tys. stron tajnych dokumentów dotyczących m.in. planów ZSRR użycia broni nuklearnej, danych technicznych modeli sowieckiej broni (m.in. czołgu T-72 oraz rakiet Strzała-2), rozmieszczenia radzieckich jednostek przeciwlotniczych na terenie Polski oraz NRD, stosowanych przez Armię Radziecką metod zapobiegania namierzaniu obiektów przez satelity szpiegowskie, a także planów wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Informacje przekazywane przez pułkownika Kuklińskiego miały unikalną wartość wywiadowczą – jako oficer łącznikowy w sztabie głównym Armii Radzieckiej Kukliński brał udział w tajnych naradach dotyczących działań Układu Warszawskiego. Jako szef Oddziału 1 Planowania Strategiczno-Obronnego i zastępca szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego był także autorem doktryny obronnej PRL i przygotowywał plany inwazji wojsk Układu Warszawskiego m.in. na kraje zachodniej Europy oraz Czechosłowację. W latach 1980-81 uczestniczył w opracowywaniu planów wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

W opinii historyków ujawnienie Stanom Zjednoczonym planów wojskowych przygotowywanej latami inwazji na kraje zachodniej Europy, w wyniku której Polska mogła zostać zniszczona na skutek działań odwetowych z użyciem broni nuklearnej miało duży wpływ na przebieg zimnej wojny. Sowieckie plany zakładały śmierć od 3 do 10 milionów Polaków – pułkownik Kukliński uznał, iż jedynym skutecznym sposobem udaremnienia groźby podjęcia działań zbrojnych i uratowania Polski było przekazanie tajnych dokumentów amerykańskiemu wywiadowi.

Za bohaterską postawę Ryszard Kukliński poniósł szereg ofiar. W tajemniczych okolicznościach zginęli obydwaj jego synowie. W 1984 roku przez sąd wojskowy w Warszawie za dezercję i zdradę został skazany na karę śmierci połączoną z zarekwirowaniem mienia. Wyrok utrzymano pomimo obalenia komunizmu – w 1990 roku na mocy amnestii karę złagodzono do 25 lat więzienia. Dopiero w 1995 roku I Prezes Sądu Najwyższego wniósł rewizję nadzwyczajną na korzyść Kuklińskiego. Izba Wojskowa Sądu Najwyższego uchyliła wyrok pozbawienia wolności i zwróciła sprawę prokuraturze wojskowej do uzupełnienia. W 1996 roku śledztwo zostało ponownie podjęte, a za pułkownikiem rozesłano listy gończe. Dopiero w roku 1997 postępowanie umorzono uznając, że Ryszard Kukliński działał w stanie wyższej konieczności.

Pułkownik Ryszard Kukliński zmarł 11 lutego 2004 roku w wieku 73 lat. Uchwała podjęta w 10. rocznicę jego śmierci stanowić będzie hołd oddany bohaterowi, który dobrze zasłużył się Rzeczypospolitej Polskiej.

bp, mw

  1. JT
  2. | ID: 6bae2c15 | #2

    Pułkownik Kukliński był i jest bohaterem, jak bohaterami byli i są żołnierze podziemia antykomunistycznego, którym chwałę przywracamy. Ci, dla których jest zdrajcą…mają – zaburzoną tożsamość, za długo byli w …i za dobrze im się powodziło w PRL.

Komentarze są zamknięte